SSK ve Bağ-Kur’lulara tek sefere mahsus verilecek! Ekim ayından itibaren maaşın 1.5 katına kadar alabilirsiniz! SSK ve BAĞ-KUR emeklisi milyonlarca vatandaşa Ekim ayından itibaren geri ödemesiz nakit para verilecek. 13 milyon emekliyi ilgilendiren ödemeler için başvuru şartı bulunuyor. Ödemelerde ise eşek 1 Ekim 2008 tarihi. Sosyal emniyet destek primi olarak bilinen ödemeler başvuru koşulu ile hesaba yatacak. Başvuru şartları neler soru işareti kimler başvuru yapabilir?

Emeklilik, yıllar boyunca çalışan birçok vatandaşın en büyük hayali. Fakat geçtiğimiz yıllarda çıkan yasayla beraber vatandaşlar emekli olsa da çalışma hayatına devam edebiliyor. Emekli oldu olmasına rağmen çalışma hayatına devam eden vatandaşlar ise hem sosyal haklarının hem de yapılacak olan kesintileri merak ediyor. En bilinmeyen ödemeyi ikinci kıdem tazminatı hakkı. Emekli olurken çalışma süresi için tazminatlarını alan emekliler aynı zamanda çalışmaya devam ettikleri halde durumda 2 kıdem tazminatını talep edebiliyor. Ayrıca emeklileri çalışmış oldukları süreye bağlı olarak bir buçuk maaşa kadar ihbar tazminatında arttırma yapılabiliyor.

bag-kur-emeklisine-tek-sefere-mahsus-verilecek-ekim-ayindan-itibaren-maasin-15-katina-kadar-na-2

EMEKLİYE İKİ SEÇENEK

Vatandaşlar SSK'lı olarak çalışmaya devam etmek istemeleri halinde 1 Ekim 2008 tarihinden önce çalışmaya başlamışlar sayıda emekli olmuşlarsa Önlerinde İki seçenek bulunuyor. SSK'lı olarak çalışmaya devam eden emeklilerin ya maaşı kesiliyor ya da sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışmaya başlıyorlar.1 Ekim 2008 tarihinden itibaren emekli olanlar ise maaşını kestirmeden Maalesef çalışamıyor. Yani 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigorta başlangıcı olan ya da emekli olan vatandaşlar sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışma imkânına sahip olamıyor.

bag-kur-emeklisine-tek-sefere-mahsus-verilecek-ekim-ayindan-itibaren-maasin-15-katina-kadar-na

MAAŞINDAN KESİLMEYEN SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ ÖDÜYOR

1 Ekim 2008 tarihinden önce emekli olan ve emekli aylığını kestirmeden zorunlu çalışma hayatına devam etmek isteyen emeklilerin sosyal güvenlik destek primi ödemesi zorunlu. Sosyal güvenlik destek primi ise brüt ücretin yüzde otuzu olarak yaptırılıyor. Ayrıca prim üzerinden hem meslek hastalığı hem de iş hastalığına karşı %2 oranında kısa vadeli sigorta da kesiliyor. Yani emekli vatandaşlar maaşını kestirmezse sigorta primlerini kendileri yatırıyor maaşını kestiren emekliler ise normal bir sigortalı gibi çalışma hayatına devam ediyor.

bag-kur-emeklisine-tek-sefere-mahsus-verilecek-ekim-ayindan-itibaren-maasin-15-katina-kadar-3

MAAŞINI KESTİRENE KIDEM TAZMİNATI

Emekli olan ve kıdem tazminatını alan vatandaşlar maaşını kestirmeden çalışma hayatına devam ederse ikinci kez kıdem tazminatı alma şansı bulunmuyor. Ancak maaşı kesilen ve sigortalı olarak çalışmaya devam eden emekliler çalışma süresi sona erdikten sonra yeniden emeklilik dilekçesi vererek kıdem tazminatı alabiliyor. Örneğin bir çalışan işyerinden 20 yıl çalışarak kıdem tazminatında alınarak emekli oldu. Emekli olduktan sonra yine aynı yerde çalışmaya devam eden kişi 3 sene daha çalışması durumunda ikinci kez kıdem tazminatı hak ediyor. Kıdem tazminatı 3 yıllık süre üzerinden hesaplanıyor. Emekli olmadan aynı yerde çalışmaya devam eden kişi ise 23 yıllık kıdem tazminatı alıyor.