Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu tahmin raporlarını yayınladı. Kara kışın ardından bahar nihayet geliyor. Hatta Bahar'ı beklerken yaz gelecek. Peki, bugün hava nasıl olacak? 30 Mart 2022 hava durumu ve merak edilenler haberimizde...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu tahmin raporlarını paylaştı. Türkiye genelinde etkili olan soğuk ve karlı hava sonrasında adeta Bahar artık geldi diyebiliriz. Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre hava sıcaklıkları 12 derece birden artacak. Tüm Türkiye Baharı beklerken bir anda yaza geçiş yapacak. Peki, bugün hava nasıl olacak? 30 Mart 2022 hava durumu tahminleri ve detaylar haberimizde…

Bugün hava nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son hava durumu tahmin raporlarını paylaştı. Meteorolojiden yapılan değerlendirmelere göre İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeybatısı ile birlikte Çankırı, Kastamonu, Muş, Diyarbakır ve Bingöl çevrelerinde yağmur ve sağanak yağış bekleniyor. İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise bu sabah saatlerinden itibaren buzlanma ve don olayları görülebilir. Doğu Anadolu Bölgesi'nde hala kar örtüsü altında olan yüksek bölgelerde çığ riski de bulunuyor.

Gözden kaçırmayın

Rasim Ozan Kütahyalı'dan Rezil Açıklama! Hayırdır? Neler Oluyor? Ne Duydu? Bildiği Ne Var? Rasim Ozan Kütahyalı'dan Rezil Açıklama! Hayırdır? Neler Oluyor? Ne Duydu? Bildiği Ne Var?

Sıcaklık 12 derece artacak

Çarşamba gününden itibaren hava sıcaklıkları Doğu bölgelerinde ve yurt genelinde artmaya başlayacak. Önümüzdeki hafta başında ise sıcaklıklarda hissedilir bir artış görülecek. Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasının etkisi altına girecek olan Türkiye'de hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 16 ila 12 derece üzerine çıkacak.

Hava sıcaklıklarının Ege Bölgesi'nde 3 ila 5 derece artacağı öğrenilirken orta Karadeniz'de 2 ila 4 derece azalacak diğer bölgelerde ise önemli bir değişiklik beklenmiyor. Hava sıcaklıkları Marmara'da yer yer mevsim normalleri üzerinde seyredecek, Rüzgar ise Güney ve güneybatı yönlerden hafif ve ara sıra orta kuvvette esecek.

Dikkat çöl tozu geliyor

Afrika'dan gelen ve Türkiye genelinde etkili olması beklenen sıcak hava dalgası ile birlikte çöl tozu da geliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hüseyin Toros vatandaşları çöl tozu karşısında uyardı. Türkiye genelinde perşembe ve cuma günlerinde çöl tozunun etkili olacağını belirten Toros, yaşlılar ve sağlık sorunu olanların dikkatli olması gerektiğine vurgu yaptı.