MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündemde yer eden İlker Başbuğ'ın 1960 darbesi açıklamaları ve Boğaziçi Üniversitesi protestoları hakkında zehir zemberek açıklamalar yaptı. "Boğaziçi olaylarında CHP ve HDP etkisi var" Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör ol

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündemde yer eden İlker Başbuğ'ın 1960 darbesi açıklamaları ve Boğaziçi Üniversitesi protestoları hakkında zehir zemberek açıklamalar yaptı.

"Boğaziçi olaylarında CHP ve HDP etkisi var"


Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Prof.Dr. Melih Bulu'ya yönelik yapılan eylemleri değerlendiren Bahçeli, atamanın yasal olduğunu belirtti. Tür gençlerinin terör örgütlerinin propagandalarına kanmaması gerektiğini kaydeden Bahçeli, Boğaziçi Üniversitesi önünde gerçekleştirilen protestoları, Gezi Parkı eylemlerine benzetti. Gösterileri CHP ile HDP'nin de alevlendirdiğini dile getiren Bahçeli, gösteri sırasında yükselen "katil polis" sloganlarının hainlik olduğunu belirtti. Bu durumu 1980 öncesi yaşanan "üniversitelerin siyasallaşması" durumuna benzeten Bahçeli, sokak hukukunun benimsenmemesi gerektiği çağrısında bulundu.


"İlker Başbuğ'un ifadeleri sineye çekilemez"


Başbuğ'un dile getirdiği darbe imalarının ve erken seçim iddialarının "vatana ihanet" olduğunu kaydeden Bahçeli, üniversitelere siyasi bir kimlik kazandırılmaması gerektiğini belirtti. Bahçeli, Başbuğ'un bu ifadelerinin darbeleri meşru gösterdiğini kaydetti. Bu söylemlerin "sineye çekilemeyecek" ağır ifadeler olarak niteleyen MHP lideri, yapılan yanlışlara kılıf aramanın tarihe hakaret olduğunu söyledi.


"Bu ifadeler mantık hatalarıyla dolu"


Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ifadeleri de son günlerde gündemi meşgul eden olayların başında geldi. Başbuğ, Adnan Menderes'in erken seçime gidileceğini açıklaması durumunda 27 Mayıs 1960 darbesinin yaşanmayacağını söyledi. Başbuğ, ülkede darbe olmaması için geriye kalan yegane çıkış yolunun erken seçimler olduğunu dile getirdi. Başbuğ'un bu ifadelerinin "kafa karışıklığıyla dolu" sorunlu bir söylem olduğunun altını çizen Bahçeli, "mantık hatalarına" dikkat çekti.