Son dönemde dünyanın dikkatini üzerine çeken Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya'da yayın yapan Handelsblatt gazetesinin röportaj talebine olumlu yanıt verdi. Millî Savunma Bakanı Akar, son dönemde bilhassa Doğu Akdeniz meselesinde, başta Almanya

Son dönemde dünyanın dikkatini üzerine çeken Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya'da yayın yapan Handelsblatt gazetesinin röportaj talebine olumlu yanıt verdi.

Millî Savunma Bakanı Akar, son dönemde bilhassa Doğu Akdeniz meselesinde, başta Almanya Şansölyesi Angela Merkel olmak üzere, Berlin yönetiminin yapıcı ve pozitif katkı sağlamasını takdir ettiklerini dile getirdi.


"Yunan halkına ek külfet getirir"


Bakan Hulusi Akar, Doğu Akdeniz’in rekabet alanı durumundan çıkarılarak bir iş birliği havzası hâline getirilmesinin, herkesin faydasına olacağının altını çizdi.

Atina yönetiminin ülkelerinin hava sahasının 10 mil olduğuna dair ortaya attığı iddiayı da eleştiren Hulusi Akar, "Aşikârdır ki bu durum, 3-5 uçakla değişmez. Bununla da kalmaz, Yunan halkına durduk yerde ilave mali yük getireceği de ortada." ifadelerini kullandı.


Avrupa Birliği'ne Kıbrıs çağrısında bulundu


Hulusi Akar ayrıca, Alman yönetiminin, Türkiye ile Yunanistan arasındaki Kıbrıs meselesini AB problemine dönüştürmemesi gerektiğini belirterek, "Avrupa Birliği, Türkiye ile Yunanistan arasındaki müzakerelerde önyargısız ve tarafsız olmalıdır." dedi.