Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 savunma sistemi nedeniyle ABD, geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye'ye CAATSA yaptırımları uygulanması kararını aldı. Bu yaptırım kararının gölgesinde ABD'de gerçekleşecek başkanlık devri sonrası Türkiye-ABD ilişkilerinin n

Halkbank Borç Kapatma Kredisi Kampanyası Başladı! Mart Ayına Özel Kampanyada Düşük Faizli Borçlar Transfer Edilecek! Halkbank Borç Kapatma Kredisi Kampanyası Başladı! Mart Ayına Özel Kampanyada Düşük Faizli Borçlar Transfer Edilecek!
Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 savunma sistemi nedeniyle ABD, geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye'ye CAATSA yaptırımları uygulanması kararını aldı. Bu yaptırım kararının gölgesinde ABD'de gerçekleşecek başkanlık devri sonrası Türkiye-ABD ilişkilerinin nasıl olacağı da merak konusu oldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'de 20 Ocak'ta gerçekleşecek resmi törenle Joe Biden'ın başkan olacağını hatırlattı ve ilişkilerin yeni bir hale bürünebileceğini kaydetti.


S-400 savunma sisteminin alınma süreci!


Türkiye'nin hava savunma konusunda çeşitli zaafiyetleri kapatmaya çalıştığını aktaran Akar, ABD'den Patriot sistemlerini alamadıklarını kaydetti. Akar, İtalya-Fransa işbirliğiyle üretilen "SAMP-T" sistemini de alamadıkları için S-400 siparişi verdiklerini dile getirdi. ABD ve Avrupalı ülkelerle anlaşma sağlanamadığını belirten Akar, serbest piyasa gereği Rusya'ya yöneldiklerini ifade etti. S-400 sisteminin alınmasından dolayı ABD'nin ilettiği endişelerin yersiz olduğunu kaydeden Bakan Akar, F-35 sisteminin zarar görmeyeceğini söyledi ve bazı ülkelerde her iki sistemin de bulunduğunu hatırlattı.


Bakan Akar'an seçilmiş başkan Joe Biden'a: "Dost muyuz düşman mı?"


ABD'nin Türkiye'ye karşı sergilediği tehdit dilinin hem müttefikliğe hem de NATO birlikteliğine uymadığını kaydeden Bakan Akar, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın bu konudaki tavrının önemli olacağını kaydetti. Joe Biden başkanlığındaki ABD ile Türkiye'nin ilişkilerinin normalleşmesini arzu ettiklerini kaydeden Bakan Akar, tehdit dilinin yerini diyalogun alması gerektiğini ifade etti. ABD'nin uzlaşmacı bir tavır sergilemesi halinde Türkiye'nin F-35 programına dönmek istediğinin altını çizen Bakan Akar, topu Joe Biden'a attı. Bakan Akar, Türkiye'nin kendilerine dost mu yoksa düşman mı olduğu kararını ABD'nin bir an önce vermesi gerektiğini söyledi.