ABD'nin, Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sistemleri nedeniyle Türkiye'ye aldığı yaptırım kararıyla ilgili Milli Savunma Bakanı Akar'dan açıklama geldi. Gazetecilere demeç veren Akar, ABD'nin CAATSA yaptırımlarına neden olan S-400'leri kullanmaya deva

ABD'nin, Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sistemleri nedeniyle Türkiye'ye aldığı yaptırım kararıyla ilgili Milli Savunma Bakanı Akar'dan açıklama geldi. Gazetecilere demeç veren Akar, ABD'nin CAATSA yaptırımlarına neden olan S-400'leri kullanmaya devam edeceklerinin altını çizdi. ABD'nin bu konuda bir türlü objektif olamadığını kaydeden Akar, Yunanistan'da S-300 varken Türkiye'nin hava savunma füzeleri olmamasının düşünülemeyeceğini kaydetti.

"Füzelerin kontrolü tamamen bizde olacak"


ABD'nin bu haksız yaptırım kararını bir an önce iptal etmesi gerektiğini ifade eden Akar, bu hava savunma meselesinin 1982'den gelen bir sorun olduğunu aktardı. S-400'lerin iadesinin mümkün olmadığının altını çizen Bakan Akar, "Aldık ve kullanacağız" dedi. Füzelerle ilgili uzmanlarının eğitim aldığını hatırlatan Akar, füzelerinin kontrolünün tamamen kendilerinde olacağının garantisini verdi.


Dağlık Karabağ konusu!


Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaş sonucu varılan Dağlık Karabağ anlaşmasına değinen Akar, bölgede Türk askerinin olup olmaması konusunu anlattı. Akar, Dağlık Karabağ'da Ermeni askerlerinin olması nedeniyle Rusya'nın, olası bir çatışmanın önüne geçilmesi için bölgeye Türk askerlerinin gitmemesini istediğini söyledi. Bakan Akar, bölgeyle ilgili yeni kararların ilerleyen süreçte alınacağını dile getirdi.

"Fransa, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki gücünü kırmak istiyor"


Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin haklarının yenmek istendiğini kaydeden Akar, bu konuda Fransa ve Yunanistan'ı sorumlu tuttu. Türkiye'nin bölgede gücünü artırdığına değinen Bakan Akar, Fransa'nın bu ivmeye darbe vurma amacında olduğunu kaydetti.