Devlet, ihtiyaç sahibi öğrencilere maddi yardımı yapmaya devam ediyor. Başvuru yapan öğrencilere 1611 TL maddi destek sağlanacak. Öğrenci yardımı ödemeleri için her kademeden başvuru yapmak mümkün. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuğu olan öğrenciler devlet yardımı ile eğitimlerine devam edecek edebilecek. Ayrıca hane içinde öğrenci yardımı çocuk başına verilecek. Yani her çocuk için başvuru yaparak ödemelerden faydalanmak mümkün.

Maddi durumu yeterli olmadığı için eğitim alamayan, Eğitim öğretimden uzak kalmak zorunda olan öğrencilere devletin desteği devam ediyor. Mart ayı içi öğrenci yardımı ödemelerinin tarihi belli oldu. İhtiyaç sahibi öğrenciler başvuru yapmaları halinde 15 Mart tarihinden itibaren öğrenci yardımı ödemesi alabilecek. Öğrenci yardımı almak için öncelikle sosyal destek ödemelerinden faydalanıyor olmak gerekiyor. Yani öğrenci yardımı sadece ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına veriliyor. Sosyal ve ekonomik destek kapsamında sağlanan ödemeler 2022 yılı itibariyle 1611 liraya yükseldi. Dar gelirli aileler, eğitim-öğretim gören her çocuk için başvuru yapabiliyor, sosyal ve ekonomik destek ödemelerinden faydalanabiliyor. Peki, SED desteği ne zaman veriliyor? SED yardımı için nereye başvuru yapmak gerekir?

Bakan bizzat açıkladı! Mart ayında devletten 1611 TL öğrenci yardımı var! Başvuru için son günler, kaçırmayın!

bakan-bizzat-acikladi-mart-ayinda-devletten-1611-tl-ogrenci-yardimi-var-basvuru-icin-son-gunler-4

Maddi durumu olmadığı için eğitim-öğretimin tamamlayamayan ya da aksatmak zorunda kalan ihtiyaç sahibi öğrencilere devlet sosyal ve ekonomik destek paketi kapsamında yardımı yapıyor. SED yardımı ya da öğrenci yardımı olarak bilinen bu ödemeler başvuru yapan öğrenci Ailelerine ve ediliyor. Sosyal ve ekonomik destek paketinden faydalanmak isteyenlerin mutlaka ihtiyaç sahibi olduğunu belgelemeleri gerekiyor. Aynı hane içinde birden fazla Eğitim alan çocuk varsa sosyal ve ekonomik destek ödemeleri çocuk başına yapılıyor. Peki, başvuru şartları neler? Kimler SED yardımı alabilir?

bakan-bizzat-acikladi-mart-ayinda-devletten-1611-tl-ogrenci-yardimi-var-basvuru-icin-son-gunler--3

SED yardımı nedir?

Sosyal ve ekonomik destek olarak bilinen set yardımı, maddi durumu yeterli olmayan, ailesinin beslenme barınma giyim sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere başvuru yapmaları durumunda sağlanıyor. SED yardımı kapsamında maddi desteğin yanında psiko-sosyal destek de veriliyor. İhtiyaç sahibi olan ailelerin çocukları maddi anlamda kendilerine yetene kadar sosyal ve ekonomik destek paketinden faydalanabiliyor. SED yardımı aynı hane içinde eğitim gören tüm çocuklar için alınabiliyor.

bakan-bizzat-acikladi-mart-ayinda-devletten-1611-tl-ogrenci-yardimi-var-basvuru-icin-son-gunler--2

Sed yardımı başvurusu nasıl ve nereye yapılır?

Sosyal ve ekonomik destek paketinden faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler yaşadıkları yerde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapabiliyor. Başvuru işlemleri için vakıflara gitmek ve burada hazırlanan formu doldurmak gerekiyor. Başvuru sırasında istenilecek olan evraklar için de yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından detaylı bilgi almak mümkün.

bakan-bizzat-acikladi-mart-ayinda-devletten-1611-tl-ogrenci-yardimi-var-basvuru-icin-son-gunler-1

SED yardımı ne zaman ödeniyor?

SED yardımı her ayın 15'ine kadar ihtiyaç sahibi olan öğrencilerin hesaplarına geçiyor. Yeni başvuru yapanların ödemeleri takip eden ilk ay içerisinde hesaplarına yatmaya başlıyor. Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri için başvuru işlemlerini ayın ikinci yarısında yapanlar takip eden ayın 15'ine kadar ödemelerden yararlanma şansı buluyor.

Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak! Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak!

2022 SED yardımı ne kadar oldu?

Sosyal ve ekonomik destek ödemesi ya da öğrenci yardımı olarak bilinen Sed yardımı 2022 yılında zamlandı. Sosyal ve ekonomik destek ödemesi geçtiğimiz yıl çocuk başına bin 259 TL olarak yapılıyordu. Ancak 2022 yılının ocak ayından itibaren SED yardımı 1611 TL'ye yükseldi.