ABD'nin yaptırım kararının hem hukuken hem de siyasi olarak yanlış olduğunu aktaran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bunun müttefiklikle bağdaşmadığını söyledi. Çavuşoğlu, yaptırım kararının Türkiye'nin egemenlik haklarını tanımayan bir saldırı olduğun

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!
ABD'nin yaptırım kararının hem hukuken hem de siyasi olarak yanlış olduğunu aktaran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bunun müttefiklikle bağdaşmadığını söyledi. Çavuşoğlu, yaptırım kararının Türkiye'nin egemenlik haklarını tanımayan bir saldırı olduğunu belirtti.

"S-400 ticareti, CAATSA'dan önce yapıldı"


Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile anlaştıkları S-400 ticaretinin, ABD'nin 2017'de kabul ettiği CAATSA kanunundan önce yapıldığını hatırlattı. Bu sebeple bu kanuna bağlı bir yaptırımın Türkiye'ye uygulanamayacağını aktaran Çavuşoğlu, bunun hukuksuz bir adım olacağını altını çizdi. Bu kararla ilgili mücadele etmeyi sürdüreceklerini aktaran, ABD ile ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye'nin Suriye'deki taleplerinin karşılanması gerektiğini anlattı.


CAATSA yaptırımları nedir?


ABD'de CAATSA yaptırımları kanunu Donald Trump'ın imzasıyla 2 Ağustos 2017 tarihinde yürürlüğe girdi. ABD'nin CAATSA yaptırımları halihazırda İran, Kuzey Kore ve Rusya'ya uygulanıyor. CAATSA, "Amerika'nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası" olarak da biliniyor. ABD, bu yaptırımları Rus istihbarat servisleri ve örgütleriyle işbirliğine giden ülkelere ve kişilere uyguluyor.