Tarımsaldestek ödemeleri kapsamında çiftçilere verilen yaş çay, fındık, hububat baklagil ve arı destekleri hakkında bilgi veriyoruz. Nisan 2023'te bakanlık duyuru yaptı ve hangi destek türü için ne kadar ödendiği belli oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan gelen açıklama ile birlikte, destek ödemelerinin hesaba yatırıldığı müjdelendi. Çiftçilerin üretimine katkıda bulunmak için devletin tüm imkanlarını kullandığı belirtiliyor. Bakanlık, yaptığı açıklamada hangi destek için ne kadar ödendiğini de izah etti. Buna göre yapılan ödemeleri sizler için sıralayacağız. 

TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı! TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı!

Tarımsal Destek Paraları Hesaba Yattı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, yaptığı açıklamada Nisan ayı tarım destek paralarının hesaba yatırıldığını ”1 milyar 268 milyon 568 bin TL tarımsal destekleme ödemesini bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarıyoruz.” ifadesiyle sosyal medya hesabından duyurdu. Bunun yanı sıra, çiftçiye nasıl bir destek verildiği ve hangi alanlarda bu desteklerin sağlandığı merak konusu haline geldi.

Çiftçiye Ödenen Yardım Paraları Detaylı Nisan 2023

Aşağıda yer alan bilgiler doğrultusunda çiftçilere hangi desteklerin sağlandığını ve destek başına ne kadar ödendiğini görebilirsiniz:

Fındık Alan Bazlı Gelir desteği için 845 milyon 133 bin 986 TL
Yaş Çay desteği için 379 milyon 492 bin 146 TL
Hububat – Baklagil ve Dane Mısır desteği için 25 milyon 641 bin 987 TL
Bombus Arısı Kullanım desteği için 18 milyon 261 bin 600 TL
Damızlık Ana Arı desteği için 38 bin 700 TL ödendi.