Vergi ödemelerinde yeni bir artışın yaşanması bir süredir bekleniyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yapmış olduğu açıklamada vergi sistemine değindi. Yeni vergi düzenlemesinin vatandaşa doğuracağı sonuçlar nedir? Daha fazla vergi ödeyecek miyiz?

Vergi sistemi değiştiği takdirde daha önce hükümetin sağladığı indirimlerin de askıya alınması gündeme gelebilir. Vergi indirimleri devre dışı bırakılabilir ve bu durum vatandaşa daha fazla vergi ödemesi olarak yansır. Peki Bakan Mehmet Şimşek, konuyla ilgili neler düşünüyor?  2024 yılı için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından vergi reformu öngörülüyor. Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde belirtilen bu reformla, vergi harcamalarında daha etkin bir yönetim hedefleniyor. Özellikle verimliliği düşük olan vergi istisnaları, muafiyetler ve indirimlerin kaldırılmasına yönelik adımlar atılması bekleniyor. Bu konuda, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan detaylı bir değerlendirme yapması istendi.

KDV ve ÖTV'de Artış Bekleniyor

Vergi Uzmanı Mahmut Aydoğmuş, OVP'da belirtilen hedefler doğrultusunda vergi sisteminde daha adil bir yapı kurulmasının esas alındığını vurguladı. Aydoğmuş, bu yılın vergi istisna ve muafiyetleri için 994 milyar TL'lik bir bütçe ayrıldığını, bu rakamın planlanan toplam vergi gelirinin yüzde 23'üne denk geldiğini belirtti. Aydoğmuş, Gelir ve Kurumlar Vergisi'nin doğru bir şekilde uygulanmadığını, dolaylı vergilere, özellikle KDV ve ÖTV'ye daha fazla yüklenildiğini ifade etti.

Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak! Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak!

engelliye-son-dakika-devlet-yardimi-duyurusu-milyonlarca-kisi-yararlanacak-nakit-destek-vergi-in-2

Vergi Reformu ile Ürünlere Zam!

Aydoğmuş, vergi reformunun en kritik bölümünün istisna ve muafiyetlerin yeniden gözden geçirilmesi olduğunu belirtti. Özellikle sermaye gelirlerinde değişikliklerin olması ve şirketlerin bu durumdan daha fazla etkilenmesi beklendiğini söyledi. Aydoğmuş, vergi reformunun sadece bir söylem olarak kalmaması gerektiğini, adaletli bir gelir dağılımı ve vergi tabanının genişletilmesi adına bu reformun şart olduğunu vurguladı.