İngiltere'de koronavirüsün mutasyon geçirdiğine dair haberlerden sonra birçok ülkeden İngiltere'ye giriş ve çıkışlar durduruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da son duruma ilişkin Twitter'dan değerlendirmeler yaptı.

Fenerbahçe Dinamo Kiev izle FB Kiev canlı maç izle jestyayın netspor taraftarium24 canlı seyret Fenerbahçe Dinamo Kiev izle FB Kiev canlı maç izle jestyayın netspor taraftarium24 canlı seyret
İngiltere'de koronavirüsün mutasyon geçirdiğine dair haberlerden sonra birçok ülkeden İngiltere'ye giriş ve çıkışlar durduruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da son duruma ilişkin Twitter'dan değerlendirmeler yaptı. Koca, İngiltere'den gelen 4 bin 603 kişinin izole edildiğini kaydetti.

"Evlerinde ve otellerinde izole edildiler"


Bakan Koca; İngiliz makamlarından gelen haberlere göre 20 Aralık'ta İngiltere, Danimarka, Güney Afrika ve Hollanda'dan Türkiye'ye gelen uçuşların durdurulduğunu hatırlattı. Bakan Koca, kararın alındığı an uçakla Türkiye'ye gelmek üzere havada olan 335 kişinin PCR testlerinin yapıldığını kaydetti. Bu yolculardan gelişlerinin birinci ve yedinci gününde PCR örneklerinin alınacağını kaydeden Bakan Koca, 14 Aralık’tan bu yana İngiltere'den gelen 4 bin 603 kişinin evlerinde ve kaldığı otellerde izole edildiğini belirtti.


Mutasyona uğrayan virüs dört ülkede görüldü


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona uğramış yeni bir koronavirüs türünün eskisine oranla yüzde 70 daha hızlı yayıldığını aktarmıştı. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, bu yeni virüsün kontrolden çıktığını bildirmişti. Haberin duyurulmasının ardından birçok ülkeden İngiltere'ye giriş ve çıkışlar durduruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyona uğrayan koronavirüsün İngiltere, Danimarka, Güney Afrika ve Hollanda'da da görüldüğünü ve bu ülkelerle olan uçuşların da karşılıklı olarak ertelendiğini kaydetti.