Bakan Kasapoğlu: TFF, hakem kararlarını gerekçelendirmeli!

Süper Lig'de aynı pozisyonlarla ilgili farklı maçlarda farklı kararlar alınabildiğini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bu pozisyonların ayrıntılı gerekçelendirmesinin TFF tarafından kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi.

Spor 01.05.2021 - 08:02 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor gündemine dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin koronavirüs sürecini başarılı bir şekilde geçirdiğini kaydeden Kasapoğlu, sporun da bu süreçten etkilendiğini belirtti. Son 10 yılda en fazla stadyum inşa edilen ülkenin Türkiye olduğunun UEFA tarafından da tescillendiğini aktaran Kasapoğlu, bu stadyumların son teknolojiye göre inşa edildiğini söyledi. Şampiyonlar Ligi finalinin oynanacağı Atatürk Olimpiyat Stadı'nın da yenilendiğini aktaran Kasapoğlu; Göztepe, Hatay, Ordu, Giresun ve Adana'da yapılan yeni statların ülke futbolu açısndan önemli bir dönüşüm olduğunu ifade etti.

"Kaos ortamı kimseye fayda sağlamayacak"

Futbolda son zamanlarda bir kaos ortamının hakim olduğuna değinen Kasapoğlu, kaosun bazı kesimler tarafından körüklendiğini belirtti. Bu yoldan bir an önce dönülmesi gerektiğini ifade eden Bakan Kasapoğlu, kaos ikliminin kısa vadede bazı çevrelere fayda sağlasa da uzun vadede bütün spor camiasına zarar verdiğini söyledi. Bu kaos ortamı nedeniyle Türkiye Süper Ligi'nin ve takımların marka değerinin düştüğünü aktaran Kasapoğlu, "Birbirine düşmanlık yapan tarafların aynı gemide olduğunu hatırlaması lazım" diye konuştu.

"Sanki herkes çok iyi, tek sorun hakemlerde mi?"

Bakan Kasapoğlu, hakemlerin sert eleştirilere maruz kalmasına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Hakemler üzerinde algı oluşturmaya çalışanların olduğunu kaydeden Kasapoğlu, "Herkes işini sanki çok iyi yapıyor da, tek sorun hakemlerde mi?" ifadelerini kullandı. Herkesin hata yapabileceği ortamda hakemlerin günah keçisi ilan edilmesine karşı olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, eleştirilerin hakarete varmamaması için herkesin dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

"Hakemlerin verdiği kararlar tutarlılık göstermeli" 

Bir maçta kırmızı kart çıkarılan pozisyona başka bir maçta faul bile çalınmaması gibi durumların kendilerini de yaraladığını belirten Kasapoğlu, kuralların uygulanması bakımından bir tutarlılık göstermenin zorunlu olduğunu dile getirdi. Hakemlerin pozisyonlara göre verdikleri farklı kararların gerekçesinin TFF Hukuk Kurulları tarafından açıklanması gerektiğini belirtti. Bakan Kasapoğlu, TFF'nin maçta alınan kararların gerekçelerini ayrıntılı şekilde kamuoyuna açıklaması gerektiğini aktaran Kasapoğlu, bu şekilde spekülasyonların engellenebileceğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@