Bakan Koca'dan flaş açıklama: Tam kapanma zaruriydi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de vaka sayılarındaki düşüş hızının artırılması için tam kapanma uygulamasının zaruri hale geldiğini dile getirdi. 

Güncel 30.04.2021 - 13:41 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00 itibarıyla başlatılan tam kapanma sürecine ilişkin açıklamada bulundu. Antalya'ya il değerlendirme toplantısı için giden Bakan Koca, koronavirüsle 14 aydır mücadele edildiğine ve pandemide yeni bir pik gerçekleştiğine dikkat çekti. Koca, Türkiye'de koronavirüse karşı hayata geçirilen önlemlerle vaka sayılarında düşüş yaşandığını ancak bu düşüşün beklenen seviyede olmadığını dile getirdi. 

"Gerçek bir bayram olmalı"

Türkiye'de vaka sayılarındaki düşüş hızının artırılması için tam kapanma uygulamasının zaruri hale geldiğini ifade eden Koca, tam kapanma sürecinin ardından vaka sayılarında ciddi bir düşüş gerçekleşmesini ve gerçek bir bayram yaşanmasını hedeflediklerini söyledi. Koca, Ramazan Bayramı'nın bayram gibi yaşanmasını sağlamak istediklerini belirtti. 

"Hasta sayısını düşürmeyi hedefliyoruz"

Türkiye'deki vaka sayılarının şehir bazında haftalık olarak paylaşıldığını dile getiren Koca, sağlık çalışanları, başhekimler, il sağlık müdürleri ve valilerle birlikte koronavirüse karşı başarılı bir mücadele yürütüldüğünü aktardı. Koca, 358 tane filyasyon ekibinin bulunduğu Antalya'da bugün koronavirüsün seyrinin tüm ayrıntılarıyla ele alınacağını belirterek, önlemlerle hasta sayılarının ve hastanelerin üzerindeki baskının azaltılmasını amaçladıklarını ifade etti. 

"Yüzde 35'lik bir düşüş var"

Son bir hafta içerisinde Antalya'da tespit edilen vaka sayılarında yüzde 35'lik bir düşüş gerçekleştiğini kaydeden Koca, söz konusu şehirde yatak doluluk oranının şimdi yüzde 47,7 olduğunu söyledi. Koca, Antalya'da yoğun bakım servislerindeki doluluk oranının yüzde 66,3 olduğuna dikkat çekerek, son dönemde hastanelerin üstündeki baskının azalmaya başladığını dile getirdi. 

"65 yaş üstü kişilerin yüzde 85'i aşılandı"

Antalya'da koronavirüse karşı aşılama kampanyasının başarılı bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Koca, söz konusu şehirde 65 yaş üstü kişilerin yüzde 85'inin aşılandığını aktardı. Koca, koronavirüsün üstesinden gelebilmek amacıyla aşılama kampanyasında yüksek bir oran yakalanmasının şart olduğunu kaydetti. Bütün vatandaşlara aşı yaptırmaları için çağrıda bulunan Koca, tam kapanma döneminin Türkiye'yi gerçek bir bayrama doğru götürebileceğini ifade etti. 

Antalya koronavirüs tablosu

Antalya'da 17-23 Nisan 2021 döneminde 100 binde 324,57 vaka tespit edildi. Söz konusu şehirde 10-16 Nisan 2021 döneminde 100 binde 301,65 vaka kayıtlara geçmişti. Antalya'da şu ana kadar toplam yapılan aşı sayısı 780 bini geçti. Birinci doz uygulanan kişi sayısı 490 bini geçerken, ikinci doz uygulanan kişi sayısı ise 291 bini aşmış durumda. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@