Bakan Vedat Bilgin, canlı yayından tek tek maaşlara ilişkin açıklamalar yaptı. Güncel açıklamalar ışığında ise maaş dengeleri değişti. İşte detaylar...

CNN Türk kanalında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı son yaptığı maaş açıklamalarıyla dengeleri değiştir. Konuşmalarının başında asgari ücrette kalkan verginin çok büyük bir adım olduğuna vurgu yapan Bakan Bilgin, emekçi vatandaşların haklarının korunacağına dair konuşmalarını sürdürdü. Yaptığı açıklamalar ile Temmuz 2023 ara zammına dair bazı dengeleri de değiştirdi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, açıklamalarında özellikle sosyal devlet anlayışına da vurgu yaptı. Bu anlayışa sahip bir devletin çalışanlarını korumasının görevi olduğunu belirterek bu anlayışla ülkenin zenginleşebileceğini belirtti.  

TEMMUZ 2023 MAAŞLARI NE KADAR

“ALIM GÜCÜNÜ ARTTIRACAK ÇALIŞMALARIMIZ VAR” 

Bakan Bilgin, enflasyon karşısında paranın alım gücünü arttırmak adına çalışmalar yapıldığını belirtti. Buna göre bahsettiği 500 dolar seviyesi altında olmayacak asgari ücretin daha yüksek bir zam beklediğini belirtti. Asgari ücrete de alım gücünün iyileştirileceği şekilde çok büyük bir zam geleceğinin sinyalini verdi. 

İŞKUR’DA İSTİHDAM ÖNCELİĞİ 

İŞKUR’dan sağlanan beyaz bayram uygulaması ile sigorta prim borcu olmayan işverenin desteklenerek istihdamında arttırılmasının amaçlandığını belirtti. Vatandaşların işe girmesine katkı sağlayacak uygulama ile 4 ila 6 ay boyunca işverene prim desteği verilecek. Bunların yanı sıra daha kapsamlı çalışmaları olduğundan da bahsetti.  

Akbank 200 bin TL ödeme hazırladı! TC kimlik numarasına göre bu ay sonuna kadar ÖDENECEK! Akbank 200 bin TL ödeme hazırladı! TC kimlik numarasına göre bu ay sonuna kadar ÖDENECEK!

EMEKLİLİK İŞLEMLERİ YAPILDI 

Açıklamalarında genç nüfusun istihdamının yanı sıra emeklilere de öncelik tanındığını söyledi. Prim ödemelerini emekleri ile gerçekleştiren vatandaşlar için ayrı planlamalar olduğunu ve haklarının adaletli şekilde verileceğini belirten Bakan Vedat Bilgin, önümüzdeki ilk 15 gün içinde Haziran’da tüm işlemlerin sonuçlanacağını belirtti.  

MEMUR TEMMUZ 2023 MAAŞLARI

EV HANIMLARINA EMEKLİLİKTE DEVLET KATKISI 

Ev hanımlarıyla ilgili yapılan emeklilik çalışmasında da devletin üstüne düşeni yapacağını belirtti. Buna göre isteğe bağlı prim ödemesinde devlet 3’de 1’ini üstlenecek. Bunun totelde hiç azımsanamayacak bir pay olduğunu da vurguladı.  

ÖĞRETMENLERE MAAŞ İYİLEŞTİRMESİ 

Öğretmenler, asistan ve akademisyenler için de maaş iyileştirmelerinin gerçekleştirileceğini belirtti. Mmemur için en az maaşın 22 bin TL belirlenmesinin yanı sıra kamudaki öğretmenler için iyileştirilmeler yapılacağını belirtti. Ancak bu noktada vakıf üniversitelerine de bir sınırlama konacağını, her özel okul için müfettişler ile incelemelerin kontrollü yapılacağını belirtti.