Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sarraf’ın borçları sorusuna Saray’ı adres gösterirken, SADAT açıklaması dikkat çekti.

Sosyal Medya Türk Halkının Yeni Korkuları İle Sallanıyor! İşte Türkiye'de Halkın Başlayan Yeni Korkuları... Sosyal Medya Türk Halkının Yeni Korkuları İle Sallanıyor! İşte Türkiye'de Halkın Başlayan Yeni Korkuları...

Rıza Sarraf’ın SGK borçlarına ilişkin soru önergesine yanıt için Cumhurbaşkanlığı’nı işaret eden Nureddin Nebati, SADAT’a ilişkin vergi incelemeleri hakkındaki soruyu ise “gizli kalmalı” diyerek ortada bıraktı.

CHP Milletvekili Kani Beko, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Beykoz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin yayımladığı resmi ilana göre Rıza Sarraf’ın SGK’ya 1.6 milyon TL ceza borcu bulunduğunu hatırlattı

Sarraf’ın 2016’da Türkiye’yi terk ettiğini ve ABD’ye yerleştiğini hatırlatan Beko, 2017’de ise mal varlıklarına el konularak, şirketlerine kayyım atandığını bildirerek Sarraf’ın bir şirketinin ise hâlâ faaliyette olduğunu, bakanlığın bu konularda soruşturma başlatıp başlatmadığı, kayyımların bu konuda görevini yapıp yapmadıklarını sordu.

assam - ODATV

Nebati ise tek cümlelik yanıtında, “yazılı soru önergesine ilişkin hususlar, Cumhurbaşkanı yardımcılığı uhdesindedir” dedi.

CHP Milletvekili Murat Emir, Nebati’ye, SADAT AŞ’nin mali açıdan denetiminden geçip geçmediği, ne kadar vergi tahakkuk ettirildiği, ne kadar gelir vergisi ve SGK primi ödediği, ithalat ve ihracat faliyeti olup olmadığı gibi çeşitli sorular yöneltince ise durum daha da ilginçleşti.

Nebati, Vergi Usul Yasası’nın “vergi mahremiyeti” başlıklı maddesine dikkat çekerek, yasada vergi muameleleri ve incelemeleri ile uğrayan memurlar ile diğer görevlilerin öğrendikleri sırları veya gizli kalması lazım gelen diğer hususları ifşa edemeyeceklerinin hüküm altına alındığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ile CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın SADAT’a ilişkin soru önergelerine, “konunun bakanlığının görev alanına girmediği” gerekçesiyle yanıt vermediler.