Hazine Ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Bloomberg TV ve Habertürk ortak yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati canlı yayında tek haneli enflasyon konusunda da tarih verdi.

Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanlığı Nurettin Nebati, Habertürk ve Bloomberg TV ortak yayınında konuştu. Şu anda döviz kurunda oynaklığın en az seviyede olduğunu belirten Bakan Nebati, Artık iş dünyasının da fiyatlandırmayı buna göre yapmaya başladığını dile getirdi. Türkiye'nin ekonomisinde 2022 yılında %5 büyüme beklentisi olduğunu belirten nebati, tek rakamlı enflasyonlar içinde 2023 yılının Mayıs ayını işaret etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati katıldığı bir televizyon programında ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, kur korumalı TL mevduat sistemi, ekonomi politikaları, enflasyon ve Londra temasları ile ilgili konuşurken tek haneli enflasyon içinde tarih verdi.

20 Aralık tarihe geçti

Bakan Nebati açıklamasına 20 Aralık günü ile ilgili konuşarak başladı. O güne kadar makroekonomik göstergeler de Herhangi bir problem olmadığını belirten nebati, psikolojik bir kur artışı yaşandığını ve 20 Aralık tarihinin tarihe geçen bir gün olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomik manifesto denilebilecek bir tedbir paketini açıklaması ile birlikte döviz kurlarının aşağıya doğru gitmeye başladığını belirten Nebati, o günden itibaren de günde 10 milyar TL civarında bir giriş yaşandığını ifade etti.

Gözden kaçırmayın

18 ile 25 yaş arasında olanlara, 35.000 TL ihtiyaç kredisi verecek bankalar yayınlandı! 18 ile 25 yaş arasında olanlara, 35.000 TL ihtiyaç kredisi verecek bankalar yayınlandı!

Dünya enflasyonu konuşmaya devam edecek

Bakan Nebati, göreve başlarken enflasyon konusunda bir öngörüde bulunduğunu belirtirken dünyanın en tansiyonu konuşmaya devam edeceğini söyledi. Şu anda Hiçbir ülkenin epilasyon konusunda sert tedbirler alamadığını söyleyen bakan nebati, Türkiye'de 2022 yılında yüzde Beşlik bir Ekonomik büyüme beklendiğini ancak Enflasyonun tek haneli rakamlara inmesi için 2023 yılını beklemek gerektiğini dile getirdi. Bakan Nebati, 2023 yılı için tarihte vererek Türkiye'nin seçime tek haneli rakamlarla gireceğini söyledi.

Türkiye'deki enflasyon kurdan etkileniyor

Hazine ve maliye bakanı Nurettin Nebati, Türkiye'de enflasyonun çok açık bir şekilde kurdan etkilendiğini belirtirken kurda yaşanan herhangi bir değişimin fiyatlara doğrudan yansıdığını söyledi. Yaza doğru Bu durumun değişmesini beklediklerini ifade eden bakan nebati, gıda ile ilgili üretimde bir sorun olmayacağını dile getirdi. Bakan Nebati aynı zamanda yarından itibaren yeni bir paket açıklayacaklarını belirtirken hem özel sektörde hem de kamu üzerindeki yükleri alacaklarını ifade etti.