Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS kapsamındaki 4 Haziran’da yapılacak olan merkezi sınavın deprem bölgeleri haricinde ülke genelinde yapılacağını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer liselere giriş sınavıyla ilgili merak edilenlere dair açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşecek olan LGS kapsamındaki merkezi sınava deprem bölgelerindeki öğrencilerin girmesinin zorunlu olmadığını ve sınavın bu bölgeler dışında Türkiye genelinde yapılacağını söylerken, deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen 10 ilde kayıtlı olan öğrencilerin istemeleri durumunda diğer illerde sınava girebileceğini de ekledi.

Eski Başkan Donald Trump’tan Hakkında Soruşturma Yürüten Savcıya: “Radikal Deli Bombacı” Eski Başkan Donald Trump’tan Hakkında Soruşturma Yürüten Savcıya: “Radikal Deli Bombacı”

Milli Eğitim Bakanlığı deprem felaketini yaşayan 11 ilde bulunan öğrenciler için sınav hakkında özel önlemler aldı

Milli Eğitim Bakanı Özer, sınav başvurularının, yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler ile deprem nedeniyle olağanüstü hâl ilan edilen illerdeki öğrenciler hariç merkezi olarak 3 ila 13 Nisan 2023 tarihinde yapılacağını ifade etti ve deprem nedeniyle OHAL ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa’da bulunan öğrencilerin için özel önlemler alındığını dile getirdi.

Diğer bir yandan Bakan Mahmut Özer, deprem bölgelerinde olan ve yurtdışında olup e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrencilerin başvuru döneminde sınava gireceği il ve ilçe tercihini yapabileceklerini işaret ederken deprem nedeniyle olağanüstü hâl ilan edilen illerde bulunan öğrencilerin de il ve ilçe tercihinde bulunmayanların da sınava gireceği okulları Milli Eğitim Bakanlığı olarak belirleyeceklerini belirtti.

Bunların yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS merkezi sınavında oturumların, sınav sürelerinin, soru sayılarının ve ders dağılımlarının herhangi bir değişime uğramadığını da özellikli olarak ifade ederken, 2023 yılında yapılacak olan sınavın 2022 yılında olduğu gibi sınav oturumunun iki oturum halinde olacağını ve öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacağını aktardı. Ayrıca Bakan Mahmut Özer, daha önce de belirttikleri gibi bu yıl öğrencilerin ikinci dönem konularından muaf olacaklarının altını çizdi ve yaptığı açıklamada ‘Öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum’ ifadelerini kullandı.