Bakan Selçuk, yüz yüze sınavlar konusunda son noktayı koydu!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda 3 Mayıs 2021 tarihinden itibaren gerçekleştirilmesi planlanan yüz yüze sınavlara ilişkin yaptığı açıklamada, sağlık şartları bakımından söz konusu sınavların ertelenmesini gerektiren bir durumda hiç tereddüde düş

Güncel 26.04.2021 - 09:54 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye’de kısmi kapanma uygulaması kapsamında okulların büyük bir bölümü yeniden uzaktan eğitime geçti. Sınava hazırlanan 8'inci sınıf öğrencileri ve 12'nci sınıf öğrencileri ile okul öncesi öğrencileri yüz yüze eğitime devam ediyor. Okullarda 3 Mayıs 2021 tarihinden itibaren sınavların yüz yüze yapılması planlanıyor. Öğrenciler ise bu duruma tepkili. Peki yüz yüze sınavlar konusunda yeni bir karar alınması mümkün mü?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs vakalarında artış yaşanması üzerine sınavların ertelenmesine yönelik karar alındığını hatırlatarak, 8'inci ve 12'nci sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitim gördüğünü ve sınavlarının da aynı şekilde yüz yüze yapılacağını dile getirdi. Bakan Selçuk, diğer sınıf kademelerinde sınavların 3 Mayıs 2021 tarihinden sonra gerçekleştirilmesine yönelik karar aldıklarını belirterek, sağlık şartları bakımından söz konusu sınavların ertelenmesini gerektiren durumlarda hiç tereddüde bile düşmeden bunun yapılacağını dile getirdi. Selçuk, bu konuda aksi yönde bir ısrarlarının olmayacağına dikkat çekerek, öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin sağlığının öncelikli olduğunu ekledi. 

"En fazla okul kapatan ülkeler arasında 4'üncüyüz"

Öğrencilerin ve Türkiye'nin geleceğini göz önünde bulundurarak karar verdiklerini ifade eden Selçuk, sosyal medya platformlarında dile getirilen talepler doğrultusunda karar almanın yanlış olacağını söyledi. Selçuk, bir öğrencinin bir yıl boyunca çalışmaması halinde disiplininin ve çalışma arzusunun zayıflayacağına dikkat çekerek, söz konusu öğrencinin daha sonra toparlamakta zorluk çekeceğini dile getirdi. Lise öğrencileri için 6 sınav olmasa bile 1-2 tane sınav yapılması gerektiğini aktaran Selçuk, şartlar doğrultusunda sınav tarihlerinin de ertelendiğini belirtti. Selçuk, okulların sürekli olarak kapatılıp açılmasına yönelik tepkiler geldiğini ifade etti. Koronavirüs bakımından risk oluşması halinde okulların kapatıldığını, riskin ortadan kalması durumunda ise yeniden açıldığını kaydeden Selçuk, bunun bir prensip olarak benimsendiğini söyledi. Selçuk, en fazla okul kapatan ülkeler arasında Türkiye'nin 4'üncü sırada yer aldığını vurgulayarak, ilerleyen süreçte dengeli politikaların sürdürüleceğini aktardı. 

"Canlı ders süresi 3 milyon saat"

EBA'da şu anda yaklaşık 1 milyon kullanıcının bulunduğunu ifade eden Selçuk, bir gün içerisinde canlı ders süresinin 3 milyon saate ulaştığını dile getirdi. Selçuk, şimdiye dek yapılan canlı ders süresinin 225 milyon 79 bin 143 saate yükseldiğini söyledi. 15 bin 221 tane EBA Destek Noktası'nın oluşturulduğunu kaydeden Selçuk, 191 tane de EBA Mobil Destek Aracı'nın kurulduğunu belirtti. Selçuk, 700 bini aşkın tablet bilgisayar setinin dağıtımının gerçekleştirildiğini ifade ederek, 112 tane branşta 1.000'e yakın gönüllü öğretmenin görev yürüttüğünü söyledi. EBA kanallarında ise şu ana kadar 15 bin 277 saat yayın yapıldığını aktaran Selçuk, ayrıca öğrencilerin iyi zaman geçirmelerine yardımcı olacak 1.020 tane ders dışı etkinlik videosunun hazırlandığını ekledi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@