Türkiye özellikle son zamanlarda bir hayli artan kadın cinayetleriyle şoke oldu. 2020'nin son günlerinde eski erkek arkadaşı Kemal Delbe (32) tarafından öldürülen üniversite hocası Aylin Sözer (48) cinayetinin ayrıntılar kan dondurmuştu.

Türkiye özellikle son zamanlarda bir hayli artan kadın cinayetleriyle şoke oldu. 2020'nin son günlerinde eski erkek arkadaşı Kemal Delbe (32) tarafından öldürülen üniversite hocası Aylin Sözer (48) cinayetinin ayrıntılar kan dondurmuştu. Sözer'i iki gün boyunca evinde rehin alan cani Kemal Delbe, talihsiz kadını önce boğazından bıçaklamış ardından da üstüne yanıcı madde dökerek yakmıştı. Feci cinayetin yankıları ülkede günlerce sürmüş ve kadın cinayetleri lanetlenmişti.


2019 ve 2020 karşılaştırması


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son iki yılın kadın cinayeti oranlarını paylaştı. Soylu, güvenlik güçlerinin yoğun çalışmalarıyla birlikte 2019'da 336 olan kadın cinayeti sayısını 2020'de 266'ya düşürdüklerini bildirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu konuda elinin taşın altına soktuğunu ve itici güç olduğunu kaydeden Soylu, hedeflerinin bu sayının 0'a inmesi olduğunu aktardı.


Pınar Gültekin cinayeti ülkeyi yasa boğmuştu


Bu yıla damga vuran kadın cinayetlerinden biri de 16 Temmuz 2020'de Muğla'nın Urla ilçesinde katledilen Pınar Gültekin oldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi olan 28 yaşındaki Pınar Gültekin, evli ve 1 çocuk babası olan 32 yaşındaki Cemal Metin Avcı tarafından öldürüldü.Pınar Gültekin'i darp eden Avcı, genç kadını önce bayıltıp sonra boğdu. Benzin istasyonunda benzin alan Avcı'nın, Pınar Gültekin'in bedenini önce çöp varilinde yaktığı daha sonra da yanmış bedenin üzerine beton döktüğü ortaya çıkmıştı.