Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu'yu atamasının ardından başlayan protestolar sürüyor. Hükümet kanadından gelen birçok tepki, öğrencilerin meşru ifade haklarını kullanmadığı ve bu gösterilere teröristlerin sızdığı yönündeydi. Rektörün odasını basmaya çalıştığı öne sürülen öğrencilere "terörist" yakıştırmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından MHP lideri Bahçeli de bu kişilerin "başı ezilmesi gereken yılanlar" olduğunu ifade etmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise kullandığı "terörist" ifadesiyle ilgili açıklama yaptı.


Daha önce çeşitli eylemlerde yer almış kişiler!


Terörist derken kastettiği şeyin "iltisaklı ve irtibatlı" olduğunu kaydeden Bakan Soylu, gözaltına alınan kişilerin çoğunun daha önce gözaltına alınmış ve DHKP-C ile iltisaklı olduğu saptanan kişilerden oluştuğunu belirtti. Burada taşkınlık çıkaran kişilerin çoğunun daha önceki eylemlerde de sık sık ortaya çıktığını kaydeden Soylu, bu kişilerin DHKP-C ve TKMLP gibi örgütlerin eylemlerinde açık açık yer aldıklarını vurguladı. Bunların direkt olarak terörsit olmadığına değinen Soylu, "iltisaklı ve irtibatlı" ifadesinin daha doğru olacağını ifade etti.

Polislerin olaylara müdahalesi konusu!


Boğaziçi protestolarında "ikinci bir Gezi" vakasının çıkarılmak istendiğini ancak buna izin vermeyeceklerini kaydeden Soylu, bazı siyasetçilerin de bu yönde bir istekleri olduğunu belirtti. Terör örgütlerinin bu atmosferi kullanarak karlı çıkmaya çalıştığını aktaran, sürecin yönetiminde herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını ve "ikinci bir Gezi" ihtimalinin sıfır olduğunu ifade etti. Olaylarda polislerin göstericilere yoktan yere şiddet uyguladığı iddialarının tamamen yalan olduğunu belirten Bakan Soylu, direnç göstermeyen kişilere kesinlikle müdahale edilmediğinin altını çizdi.

"15 Temmuz'un arkasında ABD var"


15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili de yorum yapan Soylu, ABD'nin de bu işin arkasında olduğuna artık tamamen ikna olduklarını belirtti. Buna kanıt olarak Interpol'ün, yaptıkları başvurulardan hiçbirisini kayda almadığını gösteren Soylu, Interpol'ün FETÖ'yu koruduğunu bildirdi. 15 Temmuz'un arkasında sadece FETÖ'nün olmadığını aktaran Bakan Soylu, ABD'nin bu süreci gayet iyi yönettiğini aktardı. Son olarak LGBT hakkında yorumda bulunan Bakan Soylu, bu hareketin Türk topraklarının bir değeri olmadığını kaydetti.