Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'nin 2020'de geçirdiği eğitim süreciyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Alınan tedbirleri etkili şekilde uygulayabildikleri için içlerinin rahat olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, ülkenin içinden geçtiği sür

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'nin 2020'de geçirdiği eğitim süreciyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Alınan tedbirleri etkili şekilde uygulayabildikleri için içlerinin rahat olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, ülkenin içinden geçtiği süreci dikkate alarak yüz yüze eğitime ara verdiklerini hatırlattı. Ülkenin ücra köşelerindeki köy okullarına kitaplar ve eğitim dergileri gönderdiklerini belirten Selçuk, canlı ders anlatma kapasitesini 100 binden 3 milyona çıkardıklarını aktardı.


"Karne vermek için okullara çağırmayacağız"


Ara tatil öncesi öğrencileri okullara çağırarak karne vermeyeceklerini belirten Bakan Selçuk, bunun virüsün yayılımını hızlandıracağını kaydetti. Selçuk, öğrencilere dijital karnelerin verileceğini ve öğrencilerin okula gelmeyeceğini söyledi. Lise öğrencilerinin birinci dönem notları verildikten sonra karne alabileceğini dile getiren Selçuk, Sağlık Bakanlığı'nın onayından sonra yüz yüze eğitime geçileceğini aktardı.


"3 milyon öğrencinin derslere erişim sorunu var"


Türkiye'deki milyonarca öğrencinin halen daha canlı derslere erişim sorununun olduğunu kabul ettiklerini kaydeden Selçuk, bunu çözmek için çalıştıklarını dile getirdi. Yaklaşık 3 milyon öğrencinin erişim sorunları olduğunu tespit ettiklerini belirten Selçuk, bu nedenle tablet dağıtımı ve EBA destek merkezleri kurduklarını söyledi. Okullardaki aşılanma süreciyle ilgili Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışma yürüttüklerini açıklayan Selçuk, aşılanmanın sonuçları neticesinde yüz yüze eğitimi başlatacaklarını bildirdi.