Bakanlık az önce duyurdu! Öğrencilere 950 TL okul yardımı verilecek. Başvuru şartı var, kriterler netleşti!

Bakanlık az önce duyurdu! Öğrencilere 950 TL okul yardımı verilecek. Başvuru şartı var, kriterler netleşti! Bakanlık okul yardımı başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Ekonomi 29.08.2021 - 10:03 29.08.2021 - 10:04 Volkan Arık

Bakanlık az önce duyurdu! Öğrencilere 950 TL okul yardımı verilecek. Başvuru şartı var, kriterler netleşti! Öğrenciler koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde neredeyse bir buçuk yılı aşkın süredir okullarından ayrı kalırken nihayet Bu Eylül ayı itibarıyla okula dönmenin heyecanını yaşıyor. 6 Eylül 2021 günü açılacak olan okullarda yüz yüze eğitim başlayacak. Ancak okul öncesi ekonomik sıkıntı çeken birçok aile çocuklarının okul masraflarını karşılamakta Zorluk çekiyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre okul masraflarını karşılamakta zorlanan öğrencilere okul yardımı verileceği duyuruldu. Okul yardımı başvuru koşulları ve detaylar haberimizde…

Öğrencilere Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında yüz yüze eğitim müjdesi verilmişti. Milyonlarca öğrenci koronavirüsle mücadele sürecinde bir buçuk yılı aşkın süre okullarından ayrı kalmıştı. Nihayet Eylül ayından itibaren yüz yüze eğitim başlıyor ve öğrenciler okullarına geri dönüyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise ekonomik anlamda zorluk çeken öğrencilere okul yardımı verileceği duyuruldu. Başvuru Yapmaları durumunda binlerce öğrenci bakanlıktan aylık 950 TL okul yardımı alabilecek.

bakanlik-az-once-duyurdu-ogrencilere-950-tl-okul-yardimi-verilecek-basvuru-sarti-var-kriterler-3

MADDİ DURUMU KÖTÜ OLAN ÖĞRENCİLERE VERİLECEK

Okullarına dönmeyi büyük bir heyecanla bekleyen öğrenciler için güzel haber geldi. Kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin 6 Eylül tarihinden itibaren okullarına geri dönebileceklerini açıkladı. Yüz yüze eğitim Eylül ayında tüm sınıflarda başlarken aynı zamanda üniversiteler de açılıyor. Dar gelirli ailelerin çocuklarına ise devletten okul yardımı geliyor. Gerekli kriterleri taşıyan öğrenciler başvuru yapmaları halinde bu yardımlardan hemen yararlanacak.

ÖĞRENCİ YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Maddi zorluk çeken ailelerde okulların açılmasıyla beraber nakit para ihtiyacı daha da artıyor. Dar gelirli aileler özellikle koronavirüs salgını sürecinde devlet tarafından verilen desteklerle ayakta kalmaya çalışıyor. Okulların açılması öncesinde devletin verdiği desteklere bir yenisi daha eklendi. Ekonomik zorluk çeken ailelere 950 TL okul yardımı verilecek. İhtiyaç sahibi aileler bu yardım sayesinde maddi anlamda daha kolay hareket edebilecek, çocuklarının okul masraflarını daha kolay karşılayacak. Okul yardımı başvuruları ihtiyaç sahibi aileler tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak. Bu vakıflar il merkezlerinde valilik ilçe merkezlerinde ise kaymakamlık binalarında yer alıyor.

bakanlik-az-once-duyurdu-ogrencilere-950-tl-okul-yardimi-verilecek-basvuru-sarti-var-kriterler-2

ÖĞRENCİ OKUL YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Okul yardımı ya da öğrenci yardımı olarak bilinen yardımlardan yararlanmak için bir takım kriterlere de uygun olmak gerekiyor. Bunların başında ise gelir kriteri geliyor. Öğrenci yardımı parası almak isteyenlerin hane halkı içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/4’ünden az olması gerekiyor. Aynı zamanda muhtaçlık beleşinin olmaması, anne ya da babadan birinin işsiz olması gibi aranan şartlar da var.

bakanlik-az-once-duyurdu-ogrencilere-950-tl-okul-yardimi-verilecek-basvuru-sarti-var-kriterler-1

OKUL YARDIMI NE ZAMAN ÖDENİYOR?

Okul yardımı ödemeleri kurumlar tarafından yapılacak değerlendirmelerin sonucunda hesaba geçiyor. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları Gerekli araştırmayı yapıyor, öğrencinin yardım almaya uygun olması halinde de PTT üzerinden okul yardımı desteği veriliyor. Sadece birkaç gün içinde bu işlemler tamamlanıyor ve öğrenciler destek ödemelerini alabiliyor. Şu anda başvurular açık. Başvuru yapan öğrenciler okullar açılmadan destek ödemesi alabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@