Son tartışma haberi geldi. İktidar, dövizi bozdurma çağrısı yaparken Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın varlıklarını dövizde değerlendirip faize yatırması gündeme düştü.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın gündeme taşıdığı haber Alban’ın “Devletin kurumları bile iktidarın ekonomi politikasına inanmıyor” şeklindeki deyimi ile gündemde yer aldı.

Sayıştay’ın 2020 denetim raporuna göre , 31 Aralık 2020 itibarıyla ajansın vadeli mevduatlarında 4 milyon 23 bin dolar, 13.3 milyon Avro ve 1.2 milyon sterlin gözüküyor. Raporun da görüşüldüğü TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nun üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, turizmi geliştirme amacıyla devletin kurduğu ajansın, turizmciden topladığı vergiyi dövize çevirdiğini ve bankaya yatırdığını anlattı.

3072248_810x458

Halkbank emekli promosyonu değişti! Emeklilere müjde Halkbank üzerinden geldi, Tutar 5000 TL oldu! Halkbank emekli promosyonu değişti! Emeklilere müjde Halkbank üzerinden geldi, Tutar 5000 TL oldu!

Mürsel Alban, iktidarın aynı işlemi yapan yurttaşa tepki gösterdiğine işaret eden Alban, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un “Devletin kendisine vermiş olduğu TL’yi gidip dövize yatırmak bir ahlaksızlıktır” sözlerini hatırlatarak buna karşın ajansın 2020’de parasını enflasyon karşısında erimemesi için dövizde değerlendirdiğini söyledi.

Alban sözlerine “Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmciden topladığı parayı dövize yatırmış, üstüne ballı kaymaklı faiz almış. Esnafı ahlaksızlıkla suçlayan AKP’lilerin kendi yaptıklarına ne söyleyeceğini merak ediyorum. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vatandaşa yastık altındaki dövizleri bozdurma çağrısı yaparken, devletin resmi ajansı topladığı TL’yi dövize çevirmiş. Cumhurbaşkanı kendi bakanlarına bile güven vermiyor demektir. Devletin kurumları bile iktidarın ekonomi politikasına inanmıyor” şeklindeki dikkat çekici cümlelerini de ekledi.

dolar-reuterss_16_9_1597394615_16_9_1638917645

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yönetim kurulu, Bakan Mehmet Nuri Ersoy başkanlığındaki 15 kişiden oluşuyor.