2024 asgari ücretinin belirlenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan hamle geldi. Bakan Işıkhan'ın açıklamasından anladığımız kadarıyla asgari maaşla çalışanlar en az ne kadar maaş alacak belli oldu...

Haziran ayında yapılan zamla asgari ücreti net 11.402 TL olarak belirlenen çalışanlar, ne zaman ve ne kadar yeni bir artış olacağını merakla bekliyor. Son zammın ardından asgari ücret yüzde 34 artışla bu seviyeye gelmişti. Yeni yıla yaklaşırken, asgari ücretin ne olacağı konusundaki tahminler ve hesaplamalar hızla devam ediyor. Asgari ücretli çalışanlar bu süreci ve yetkililerden gelecek açıklamaları dikkatle izliyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!

Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret zammı hakkında yakın zamanda yaptığı açıklamada, aralık ayı içinde 2024 yılı için belirlenecek asgari ücretin uzlaşı içerisinde kararlaştırılmasını amaçladıklarını belirtti. Bakan Işıkhan, işveren ve işçi temsilcilerinin bir araya gelerek, enflasyonun olumsuz etkilerinden çalışanları koruma hedefiyle hareket edeceklerini vurguladı.

bakanışıkhann

3 Ay Sonra Asgari Maaş Kaç TL Olarak Ödenecek?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aralık ayında yapılacak toplantısının sonucunda yeni asgari ücretin ne olacağı netleşecek. Bakan Işıkhan'ın memur maaşlarında yüzde 50 civarında bir artış olacağını dile getirmesiyle, asgari ücret için de yüzde 40 ile 50 arasında bir artış beklentisi hakim. Eğer bu tahminler doğrultusunda bir zam gerçekleşirse, 2024 yılında asgari ücretin 15.000 TL ile 17.000 TL arasında olması öngörülüyor. Ayrıca, yaklaşan aylarda açıklanacak olan enflasyon oranı, asgari ücret zammı üzerinde belirleyici olacak. Bu nedenle, memur ve emekli çalışanlar gibi asgari ücretliler de enflasyon verilerini yakından izliyor.