Halk sağlığının ateşe atılmasına bakanlıktan onay geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yiyeceklerde GDO kullanımına tüm itirazlara ve tehlikeye rağmen yine izin verdi. Ziraat Mühendisleri Odası, ''Özel sektörün kârını düşünen bir bakış açısı'' diyerek karara tepki gösterirken, genetiği değiştirilmiş (GDO) mısır çeşitleri ve enzimlerin hayvan yemlerinde kullanılmasına verilen onay değişmedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan kararlar sonrası onaylanan maddeler 10 yıl geçerli olacak. “Bu yemlerle beslenen hayvanları tüketmek ne kadar sağlıklı” sorusu ise akıllarda...

GDO'ya ihtiyacımız yok! – Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni biyogüvenlik kararları yayınladı ve alınan kararları Cumhuriyet gazetesi yayımladı. Ve bakanlığın, bir kez daha GDO’lu mısır ve enzimlerin hayvan yemlerinde kullanılmasına uzun süreli izin verildiği öğrenildi.

BESD-BİR’in “kınkanatlılar” (coleoptera) takımı böceklere karşı dayanıklılık sağlayan “pmi” genini içeren, genetiği değiştirilmiş mısır çeşidi ve ürünlerinin hayvan yemlerinde kullanılması amacıyla yaptığı başvuru kabul edildi. GDO’lu bu ürün, artık hayvan yemlerinde kullanılabilecek ve ürün, yem ya da yem hammaddesi olarak anılacak.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, alınan karar ile ilgili şunları söyledi;

Gıdalardaki Gizli Tehlike: GDO-2 – Voonka

“Yemde bir lobi var. Bu tür ürünlerle üretimin daha ucuz olduğunu savunuyorlar. Bu lobi sayesinde de GDO’lu ürünlere sürekli izin veriliyor. ‘Nasıl en ucuzunu üretip piyasaya satarız’ anlayışı var. Özel sektörün kendi kârını düşünen bir bakış açısı. Dışarıya bağımlı politikalar tercih ediliyor. ‘GDO’lu ürünlere doğrudan izin verilmiyor’ denilse de yem kullanmak da doğru bir politika değil. Kendi ülkemizde daha ucuza yem üretebileceğimizi unutmamamız gerekiyor”

Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz! Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz!

GDO: İnsanlık için kurtuluş mu, tehdit mi? - Lacivert