Bakanlıktan gelen son dakika açıklamasında kira desteğinin arttığı öğrenildi. Kiracılara %50 daha fazla destek ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı talimatı ile birlikte güncel depremzede ödenekleri ve barınma yardım başvurusu nasıl yapılır öğrenildi...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'dan gelen açıklama ile birlikte depremzedelere yapılan kira yardımında artış sağlandığı duyuruldu. Artık depremzedeler arasında kiracı olanlar daha fazla ödeme alacak. Ev sahiplerine verilecek ödemede bir değişiklik yapılmadı. Aylık olarak sağlanan destekleri sizlerle paylaşalım.

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!

Kira Desteği %50 Arttı!

Depremzedelere yapılacak kira desteği aylık 2000 TL olarak belirlenmişti. Ancak Cumhurbaşkanı talimatı sonrasında kiracılar için aylık 3000 TL ödeme yapılacak. Bakan Murat Kurum, yaptığı açıklamada “Ev sahiplerine 5 bin lira kira yardımı yapılacak. Sayın Cumhurbaşkanımız kiracılara yapılacak kira yardımının da 2 bin liradan 3 bin liraya çıkarılması talimatı verdi” dedi. Buna göre ev sahipleri 5000 TL aylık ödeme alacakken kiracılar ise 3000 TL ödemeye sahip olacak.

Depremzede Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Barınma yardımı için e-Devlet üzerinden arama yapmanız gerekiyor. Yeni hayata geçirilen Afetzede Barınma Desteği ile birlikte kısa süre içerisinde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle ev sahiplerine ve kiracılara barınma desteği sunulacak. 12 ay boyunca geçerli olan bu destekten faydalanmak mümkün. 15 bin TL'de taşınma yardımı olarak isteyenler için uygulanacak. Depremde devletin sağladığı sosyal ve maddi imkanlar devam etmekte. Hatırlanacağı üzere kamu bankasında da memur ve emekli maaşlarının kimlik yerine farklı belgelerle de çekilebileceği duyurulmuştu. Depremzedelere devlet desteği ile çeşitli kolaylıklar sağlanmaya devam edilecek.