Öğrenci intiharları artarken KYK yurtlarında 618 manevi rehber görev yaparken görevli psikolog sayısının ise sadece 52 olduğu ortaya çıktı...

Üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen faaliyetlere ilişkin Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın verileri ile çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. Toplam 618 din görevlisinin yerleştirildiği KYK yurtlarındaki psikolog sayısının sadece 52 olduğu belirlendi.

2015 yılında altı kentte bulunan hastanelerde başlayan, ardından ise öğrenci yurtlarına taşınan manevi rehberlik uygulaması kapsamında KYK yurtlarında görevlendirilen manevi rehber sayısı, 2021-2022 eğitim öğretim döneminde 618’e ulaştığı öğrenildi.

Yurtlarda görev yapan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı manevi rehberler, Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunun KYK yurtlarındaki üç öğrencinin intiharının ardından bir kez daha tartışmaya açılmıştı.

İntiharların sebebi olabilir mi?: Manevi rehber 618, psikolog sayısı 52 | Halkın Habercisi - Bağımsız Habercilik

Birbiri ardına yaşanan intiharlar kamuoyunda infial yaratınca, yurtlarda bulunan ofislerin önündeki, “Manevi danışman” tabelaları ise kaldırılması ile soru işaretlerini çoğaltmıştı.

Şaka Değil Gerçek! Düğünlere de Ayar Geld! Gelin Kuaföre Gitmeyecek! Sadece Yakın Akraba Davet Edilecek! Hediye Yok! Şaka Değil Gerçek! Düğünlere de Ayar Geld! Gelin Kuaföre Gitmeyecek! Sadece Yakın Akraba Davet Edilecek! Hediye Yok!

26 Şubat 2015 tarihli protokol ile sınırlı sayıdaki KYK yurdunda uygulamaya geçirilen proje, 2022 itibarıyla 81 ilde 515 öğrenci yurduna yayılırken, öğrenci intiharları sonrası gözler yurtlardaki psikolog sayısına çevrildi.

MANEVİ REHBERLER TÜM YURTLARDA AMA PEKİ PSİKOLOG?

Öğrenci yurtlarında, “Gençlerin İslam ile ilgili her konuyu doğrudan öğrenmeleri amacıyla” 81 ildeki 515 yurt müdürlüğünde 618 Diyanet personelinin görev yaptığı açıklanırken Diyanet’in manevi rehberlik uygulaması, bazı üniversiteler ile özel kurslar için adeta gelir kapısına dönüştürüldü.

Çok sayıda üniversite, “Manevi Rehberlik Sertifika” programı açarken, online eğitimler kapsamında sertifika verilen kursiyerlerin, ceza infaz kurumlarında, hastanelerde ve çocuk sevgi evlerinde çalışabileceği belirtildi.

Kentlere göre değişiklik gösterebilen Manevi Danışmanlık ve Rehberlik kurs ücretleri 400 TL’den başlıyor 1250 TL’ye kadar çıkıyorken, ayrıca dikkat çeken ise toplam iki ay süren eğitimlerin ardından düzenlenen online sınavda “başarılı” sayılan adaylara “Manevi Danışman” sertifikasının verilmesi oldu.