Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığı için verdiği eleme kararı akıllara İzmir'in kurtuluş günü yapılan kutlamaları ve dünyada haber olan Tarkan konserini getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığında İzmir’in simgelerinden Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi'ni eledi.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2020 yılında dahil edilen İzmir Tarihi Liman Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığından çıkartıldı.

9 Eylül İzmir Tarkan ve türkü konserleri nerede Kordonboyu iptal İzmir'in kurtuluşunun 100. yıl etkinlikleri - Internet Haber

Bu İzmir elemesi sonrası ise Bakanlığın, 4 yıldır sırada beklediği belirtilen AKP'ye ait olduğu bilinen Bursa’nın İznik Bölgesi’ni konu alan dosyayı UNESCO Dünya Mirası 2022 adaylığı için UNESCO’ya 2024 yılı konferansında görüşülüp karara bağlanmak üzere gönderdiği bilgisi şaşkınlık yarattı.

AKP'li Alinur Aktaş'ın başkanlığını yaptığı Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan dosyanın tercih edilmesi, akıllara 9 Eylül kutlamaları ile Türkiye'de gündem İzmir'in görüntülerini getirdi.

Gündoğdu Meydanı'nda 9 Eylül Coşkusu: Fenar Alayı Yürüyüşü ve Athena Konseri - Canlı - YouTube

İzmir Tarihi Liman Kenti'nin UNESCO adaylığı, aynı zamanda TARKEM Başkanı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’in çabaları ile başlatılmış ve bu kapsamda 2022 Nisan ayından itibaren yoğun çalışmalar yürütülmüştü.

Kararın bu çalışmalara emek veren İzmir Valiliği, İzmir Kalkınma Ajansı, Konak Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM uzmanlarıı ve bilim kurulu üyelerini de hayal kırıklığına uğratacağı biliniyor.

Haberler | Tarihin en görkemli 9 Eylül törenleri olacak