Ayçiçek yağından sonra toz şeker konusunda stokçuluk haberlerinin gündeme gelmesiyle beraber Ticaret Bakanlığı son dakika açıklaması yaptı. Bakanlık, inceleme başlatıldığını duyururken güzel haber ise Tarım Bakanlığı tarafından verildi. Tarım Bakanlığı Ramazan öncesinde çuval şeker fiyatlarının düştüğünü duyurdu. 800 TL'den satılan çuval şeker fiyatı artık 575 TL'den satılacak.

Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu! Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu!

Koronavirüs salgını hayatı birçok alanda olumsuz etkiledi. Özellikle üretim ve tedarik zincirinin bozulması ile beraber artan fiyatlar da vatandaşları canından bezdirdi. Bu durumu fırsat bilenler ise stokçuluk yaparak fahiş fiyat artırımına yöneldi. Özellikle son zamanlarda Ayçiçek yağı ve şeker fahiş fiyatları ile dikkat çekiyor. Fahiş fiyat artırımı nedeniyle geçtiğimiz Yıl 200 liradan satılan 50 kilogramlık bir torba şeker Bu yıl 455 liraya kadar yükseldi. Hatta geçen hafta özel fabrikalarda torba şekerin fiyatının 600 liradan 800 liraya yükseldiği yönünde haberlerde çıktı.

Bakanlık inceleme başlattı

Bir yandan da şekerler stok problemi olduğu yönünde spekülasyonlar da var. Ancak Türk şeker stoklarının ağustos ayına kadar yeteceği biliniyor. Ticaret Bakanlığı ise bu yönde çıkan iddialara ve aynı zamanda stokçulara yönelik inceleme başlattığını duyurdu. Şeker fabrikalarına başlatılan inceleme hala devam ederken usulsüz durumun tespit edilmesi halinde cezalarında uygulanacağı bildirildi.

Tarım Bakanlığı güzel haberi verdi

Ramazan öncesinde güzel haber Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan geldi. Tarım ve orman bakanlığı şeker Arzu ile ilgili bir sıkıntı olmadığını açıklarken aynı zamanda şeker üreticisi firmalara doğrudan uyarı yapıldığını da bildirdi. Bu uyarılar sayesinde firmaların maliyetin çok üstünde piyasa vermesi ve stokçuluk engellenecek. Aynı zamanda Cuma şeker fiyatı Ramazan ayı öncesinde 800 liradan 575 liraya düşürüldü. Tüketici ve imalat yapan firmalara da TÜRKŞEKER tarafından Ramazan öncesinde şeker arz edilecek. Böylelikle piyasadaki yüksek şeker fiyatlarının önüne geçilecek.