Balon balığının kuyruğu başına para ödülü verilecek!

Genellikle Akdeniz, Ege ve Marmara'da yosunlu alanlarda yaşayan balon balığı, balıkçıların en büyük kabuslarından biri olarak biliniyor. Eti zehirli olan balon balığı, bir tehlikeyle karşılaşması halinde şişiyor.

Genel 02.12.2020 - 10:16 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Genellikle Akdeniz, Ege ve Marmara'da yosunlu alanlarda yaşayan balon balığı, balıkçıların en büyük kabuslarından biri olarak biliniyor. Eti zehirli olan balon balığı, bir tehlikeyle karşılaşması halinde şişiyor. İşgalci bir balık olan balon balığı, etrafında yaşayan balık türlerini tehdit ediyor ve zaman zaman balıkçıların oltalarını koparıyor. Bu balığın iki türünün Türkiye'de karaya çıkarılmasının bile yasak olduğu biliniyor.

Kaç lira ödül verilecek?


Bu nedenle Akdeniz ve Ege kıyılarında balıkçılığı tehdit eden balon balıklarının avlanması için bir teşvik hazırlandı. Avlanan her balon balığı için avlayana 5 lira ödül verileceği kaydedildi. Avlanan balıkların bütün halde karaya çıkarılmayacak, sadece kuyruğu kesilip alınacak. Bu teşvik bu yılın sonuna kadar geçerli olacak. Avlanan balon balığı sayısı 1 milyonu aştığında ise bu teşvik durdurulacak. Bu teşvikin bugünden itibaren 5 iş günü içinde başlayacağı kaydedildi.


Bütün halde karaya çıkarılmayacak


Bütün halde karaya çıkarılan ve kuyruğu kesilmeyen balıkların destek kapsamında olmayacağı ifade edildi. Kuyruk kesimi, insan sağlığına tehdit oluşturmayacak koşullarda balıkçı gemilerinde yapılacak. Güvenlik sebebiyle eldiven ve sızdırmaz poşet gibi malzemeler gemilerde hazır bulundurulacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@