Bank of America'dan Bitcoin Raporu: Yüzde 1 Artması İçin Kaç Para Gerekli?

Bitcoin, her ne kadar son dönemde rekor üzerine rekor kırıyor olursa olsun, finans dünyasında bazı isimler tarafından eleştiri alıyor. Bu eleştirilerin başında, sert fiyat hareketleri de var.

Güncel 20.03.2021 - 17:18 04.05.2021 - 04:20 İlan35

Bitcoin, her ne kadar son dönemde rekor üzerine rekor kırıyor olursa olsun, finans dünyasında bazı isimler tarafından eleştiri alıyor. Bu eleştirilerin başında, sert fiyat hareketleri de var. ABD’nin önemli finans kuruluşlarından Bank of America analistleri, Bitcoin ile ilgili önemli bir rapor hazırladı. Raporda yer alan bilgilerde, piyasadaki tüm Bitcoin’lerin yüzde 95’inin, Bitcoin sahiplerinin yüzde 2,4’ü tarafından kontrol edildiği bilgisi yer aldı. Bank of America, bundan dolayı Bitcoin’in çok kullanışlı bir ödeme modeli olmadığını belirtti. Bitcoin’i yüzde 1 artırmak için kaç para gerekli?


Bank of America raporunda öne çıkan dikkat çekici bir detay ise, Bitcoin piyasasındaki likiditenin ne kadar sığ olduğunu gösterebilmek adına, kripto paranın para girişine verdiği tepkinin nasıl olduğuna dair bir örnek oldu. Analistler, Bitcoin fiyatını yüzde 1 artırmak için ne kadar miktara ihtiyaç olduğunu belirtti ve bunu altın fiyatları ile karşılaştırdı.


Raporda, “Bitcoin piyasasına girecek 93 milyon dolarlık bir sermayenin, fiyatı %1 oranında yükseltebileceğini tahmin ediyoruz. Altın fiyatını aynı oranda yükseltmek için bunun 20 katı miktarda, 2 milyar dolara paraya ihtiyaç var.” ifadesi yer aldı.Çevreye zararı büyük


Raporda yer alan diğer bir detay da, Bitcoin’in çevreye verdiği zarar oldu. Analistler, proof-of-work mekanizması nedeniyle, dünyada milyonlarca bilgisayarın çalışmasına neden olan Bitcoin sisteminin karbon emisyonu üzerindeki etkisinin çok olduğu ifade edildi.


Bitcoin hash’lerinin büyük kısmının Çin’de olduğu belirtilirken, Bitcoin madencilerinin büyük kısmının kömüre dayalı elektrik kullandığı da aktarıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@