Bankalar, TCMB'den sonra faizleri yüksek oranda artırdı. Öyle ki yatırımını faiz kazancı üzerinden yapan vatandaşlar 250 bin TL mevduat yatırımına ne kadar alacağını araştırıyor.

Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak! Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak!

Merkez Bankası, faizlerde artışa neden olduktan sonra bankaların mevduat faiz oranları da bundan aynı doğrultuda etkilendi. Hal böyle olunca vatandaşlarda yatırım yapmak için hangi bankayı tercih etmeleri gerektiğini düşünmeye başladı. Faiz kazancı gittikçe artsa da bankadan bankaya faiz oranları değişkenlik gösterebiliyor. Bu bağlamda, birikim sahipleri yatırımlarını nasıl değerlendirecekleri konusunda mevduat faiz oranlarına özel bir ilgi gösteriyorlar. Özellikle, mevduat faiz oranlarının %50'yi aşıp aşmayacağı sorusu, gündemin önemli maddelerinden biri haline gelmiş durumda.

Son birkaç ay içinde, bankalar kredi faiz oranlarında artışa gitse de mevduat faizlerini sabit tutma eğilimindeler. Bu durum, krediye ihtiyaç duyan vatandaşları yüksek faizler nedeniyle zor durumda bırakıyor. Bununla birlikte, mevduat faiz oranlarında peş peşe artışlar gözlemleniyor. Ekonomistler, Kasım ayında bankaların mevduat faiz oranlarında bir artış yapmayı düşündüklerini belirtiyorlar. Merkez Bankası'nın belirlediği kuralları takip etmeye çalışan bankalar, bazı müşterilere özel olarak mevduat faiz oranlarında artışa gitmekte.

parazam-3

250 Bin TL'nin 90 Günlük Faiz Getirisi ( %40, %42, %43, %45)

250.000 Türk Lirası tutarındaki bir mevduatın üç aylık getirisini inceleyelim. Örneğin, %40 faiz oranı uygulandığında, bu mevduatın üç aylık getirisi yaklaşık olarak 23.945,21 TL olacaktır. Eğer faiz oranı %42'ye çıkarsa, getiri 25.142,47 TL'ye yükselecektir. %43'lük bir faiz oranında ise toplam getiri yaklaşık 25.741,10 TL olur. Son olarak, eğer faiz oranı %45'e ulaşırsa, 250.000 TL'lik mevduatın üç aylık getirisi 26.938,36 TL civarında olacaktır.