Reuters'tan gelen Türkiye analizi ve uyarısı bankaların endişelerini haklı çıkarttı. Sırada ciddi bir bankacılık krizi var...

TL'de bu ay yaşanan %9 değer kaybı ve döviz borçlanma maliyetlerinin çift haneye yaklaşarak tarihi rekoru, yatırımcılarda ülkenin bir kez daha kur krizine doğru ilerlediğini gösterirken bu defa sorunun bankaları vuracağı konuşulmaya başlandı.

Hükümetin, Aralık ayındaki kur krizini bir süreliğine de olsa tersine çevirmesini sağlayan KKM sisteminin hazineye ve dolayısı ile vatandaşa yüklediği yükün açığa çıkması ve kontrolsüzleşmesi sebebi ile vade sonunda yenilenip yenilenmeyeceği piyasanın ana gündeminde yer alıyor.

Bankacıların kamu kontrollü olarak tanımladığı kur politikası başta olmak üzere piyasa ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğinden ve bir önceki krizden sadece 5 ay sonra işlerin yeniden kontrolden çıkmaya doğru ilerlediğinden endişeliyken, merkez bankası kararları ile yaşanılanlardan sonra yurtdışı analiz ve yorumlardan da daha önce işaret edilen "bankacılık krizi" konusunun yinelenmesi panik yarattı.

Emekli Olan Kişilere Anında Destek İmkanı! Emekli Maaşı Alanlara Ödeme 32.000 TL Olacak Emekli Olan Kişilere Anında Destek İmkanı! Emekli Maaşı Alanlara Ödeme 32.000 TL Olacak

KKM'nin yenileme tarihlerinin yaklaşması ve ortaya çıkan hazine yükü ile vatandaş tepkisi sonucunda piyasalar 10 milyarlarca dolarlık yüksek geri dönüşlerin yaratabileceği döviz talebini de takibe almış durumdalar.

KONTROLÜ KAYBETME RİSKİ

Adsız-133

Reuters'ın 4 ekonomistin görüşleriyle derlediği son verilere göre, KKM'de Ağustos ayında yaklaşık 20 milyar dolar değerinde dönüş olacak ve yılın en büyük dönüşü de bu ayda gerçekleşeceğinin altı çizildi. Temmuz ve Ağustos toplam dönüş miktarı ise 30 milyar dolar bekleniyor.

Son yıllarda Türkiye piyasasında tekrarlanan çalkantılara tanık olan ABRDN fon yöneticisi Kieran Curtis, "Türkiye için kriz bir kesinlik değil ancak ihtimal kesinlikle sıfırdan da çok uzakta. Kontrolü kaybetme riskiyle karşı karşıyalar" sözleri ile dikkat çekti.

TCMB'nin net uluslararası rezervleri 20 Mayıs itibarıyla 10 milyar doların altına gerilerken son 5 haftalık düşüş ise 10 milyar dolara ulaşmıştı ki aslında Swap hariç rezervler ile aynı dönemde eksi 55 milyar dolara kadar geriledi.

Enflasyon %100'e doğru çekilirken yine de bu durumda bile TCMB geçen hafta politika faizini %14'te sabit bıraktı.

JPMorgan ve Citi analistleri, döviz rezervlerindeki sert düşüşlere ve bunun devam edeceğine dikkat çekerken Citi, rekor enerji ve gıda ithalatının etkisiyle cari açığın GSYH'ya oranının bu yıl %5'e ulaşacağını tahmin ediyor ve yine de her iki kurum da bu yaz turistlerin Türkiye'ye akın etmesiyle 15-20 milyar dolar gelir öngörüyor.

Bu arada diğer bir gerçekse, sadece iki ayda bireysellerin ve kurumların 30 milyar değerinde KKM dönüşlerinin yenilenmesi gerekecek. Aksi halde zaten yüksek olan döviz ihticayı daha da katlanacak olması.

"HER GEÇEN GÜN DAHA KÖTÜYE GİDECEK!"

Mirabaud Profits Perk Up

JPMorgan'dan Zafar Nazım, firmaların KKM'ye tekrar kaynak sağlamaları yeni vergi indirimleri gibi teşvikler sunabileceğini düşünürken bir diğer beklenti ise kamunun bu dönemde kısa vadeli yüksek getirili ürünler ile dövize yönelimi engelmeyeceği yönünde.

Bu arada en çok dikkat çeken ise, geçen yıl kur krizinde kalan son Türkiye tahvillerini sattığını belirten Mirabaud'un gelişen piyasalar sabit getirili menkul kıymetler müdürü Daniel Moreno'nun, "Kur zayıflığına karşı korunmak için kimseye öylece bir ödeme teklif edemezsiniz. Bunun sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum" demesi ve şöyle eklemesi oldu;

"O zamandan bugüne hiçbir şeyin düzeldiğini de düşünmüyorum, aksine her geçen gün daha da kötüye gidiyor görünüyor. Ama yine de Türkiye'nin mücadele vermeden düşeceğine de inanmıyorum."