Bankaların geçmişte vermiş olduğu faizi düşük kredi kampanyaları artık son buluyor. Çünkü yüksek miktarlarda düşük faize krediden ziyade, yeni müşteriler için ortalama 5 - 10 bin TL'lik nakit avanslar kullanıma girdi. Bankalar kredi çekmek isteyen müşterilerine red cevabını vermek zorunda kalıyor.

TCMB faiz oranları arttıkça kredi çekmek de artık zor hale geliyor. Bankaların sunduğu kredi kampanyaları genel olarak yüksek faizlerden oluşmakta. Piyasaya göre normal karşılansa da vatandaş ödeyemiyor. Ekonomik dalgalanmalar, Merkez Bankası'nın faiz kararları ve diğer gelişmeler bankaların kredi faiz oranlarını etkiliyor. Son zamanlarda, taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerinde belirgin faiz artışları yaşandı. Birkaç ay önce %1,5 civarında olan kredi faizleri, son ekonomik hamlelerle birlikte %3 seviyelerine ulaştı. Finansal analistler ve bankacılık yetkilileri, düşük faizle kredi döneminin sonlandığını belirtiyor.

KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı! KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı!

garantibanka_11zon

Düşük Faizli Kredi Verilmiyor

Garanti BBVA'nın Genel Müdürü Recep Baştuğ, bankaların son dönemdeki faiz politikaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Baştuğ, kredi maliyetlerinin %40 seviyelerine tırmandığını ve bu seviyenin altında bir maliyet beklentisinin gerçekçi olmadığını dile getirdi. Bankaların fonlama konusunda aracı rol üstlendiklerini vurgulayan Baştuğ, mevduat olarak toplanan fonların sanayiye yönlendirildiğini ve bu süreçte kar marjının önemli olduğunu belirtti. Uzmanlar, ekonomik politika değişikliklerinin kredi faizlerindeki artışın başlıca nedeni olduğunu söylüyor. Baştuğ ise TL cinsinden krediyle yatırım yapılacak pek çok alanın bulunmadığını, ayrıca kurumsal ve bireysel kredi alanında büyümenin sınırlı kaldığını ve ekonominin tam anlamıyla dengede olmadığını ifade ediyor.