T.C. Merkez Bankası tarafından faiz oranları güncellendi. Kamu ve özel bankalarının mevduat hesaplarına uyguladığı faiz oranları değişti. Nakit parası olanların yeni ilgi odağı mevduat hesapları oldu. 32 gün vadeli mevduat hesabı faizleri kira gelirlerinin üzerine çıktı. İşte bankalara göre faiz oranları…

Meteoroloji Dışarı Adım Atmayın Diyor! Sağanak Yağış Cumartesi Pazar Günlerini Esir Aldı! Meteoroloji Dışarı Adım Atmayın Diyor! Sağanak Yağış Cumartesi Pazar Günlerini Esir Aldı!

26 Ekim 2023 tarihinde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından faiz oranları yükseltildi. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın döneminde gerçekleştirilen güncelleme sonucu faiz oranı yüzde 35’e yükseltildi. Merkez Bankası’nın Kasım ayında da faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor. Merkez Bankası’nın faiz güncellemesinin ardından kamu ve özel bankaları da yeni düzenlemelerde bulundu. Mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranlarının yükseltildiği görüldü. Kamu bankalarının, özel bankalara kıyasla daha düşük faiz oranı vermesine rağmen rakamlar nakit parası olan vatandaşları heyecanlandırdı.

PARA 20

Mevduat Hesaplarına Yoğun İlgi

Faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte vatandaşlar tarafından mevduat hesaplarına yoğun ilgi gösterildiği tespit edildi. Gerek kamu bankaları gerek özel bankaların mevduat hesapları 32 günlük vade seçeneğiyle yüksek faiz oranları vermeye başladı. Konut piyasasındaki belirsizlikler nedeniyle yatırımcıların mevduat hesaplarına yöneldiği düşünülüyor. Ayrıca, kira bedellerinde yüzde 25’in üzerinde zam yapılmamasıyla ilgili düzenleme de parasını değerlendirmek isteyenlerin yeni bir arayışa girmesine neden oldu. Mevduat hesaplarına 32 gün vadeyle para yatıran vatandaşların aylık kira bedelinden yüksek faiz alma imkanı doğdu. Örneğin 400 bin TL miktarında nakit parası olan bir vatandaş, 32 gün vadeyle mevduat hesabına parasını yatırırsa aylık ortalama yüzde 34 ila 44 arasında faiz geliri elde edebilir.

66-4

Bankalara Göre Faiz Oranları

Kamu ve özel bankalar tarafından mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranı değişiklik göstermektedir. Vadeli hesaba en düşük faiz uygulayan banka Enpara oldu. Enpara yüzde 34 faiz vermektedir. Yapı Kredi faiz oranı yüzde 33 olurken; Garanti BBVA tarafından yüzde 37 faiz uygulanmaktadır. Akbank, Fibabanka ve TEB tarafından ise mevduat hesabına yüzde 40 faiz verilmektedir. En yüksek faiz oranını ise yüzde 44 ile Alternatifbank ve Odeabank sunmaktadır. 400 bin TL nakit parasını 32 gün vadeyle Alternatifbank’a yatıran bir vatandaş aylık 14 bin 325 TL gelir elde edebilir. Aynı seçeneklerle paranızı Akbank mevduat hesabına yatırdığınızda ise yüzde 40 faiz oranıyla 13 bin 326 TL gelir elde edebilirsiniz.