Yapımını Es Film'in üstlendiği Barbaros dizisi büyük bir heyecanla bekleniyor. TRT1 ekranlarında izleyici karşısına çıkacak olan Barbaros'un çekimleri tüm hızıyla devam ediyor.

Yapımını Es Film'in üstlendiği Barbaros dizisi büyük bir heyecanla bekleniyor. TRT1 ekranlarında izleyici karşısına çıkacak olan Barbaros'un çekimleri tüm hızıyla devam ediyor. Başrollerini Engin Altan Düzyatan ve Ulaş Tuna Astepe'nin paylaşacağı Barbaros dizisi ne zaman başlayacak? çok merak edildi. Biz de sizler için bu detayları derledik.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk kaptan-ı deryası olan Barbaros Hayrettin Paşa’nın hayatının anlatılacağı dizide; Ulaş Tuna Astepe Barbaros Hayrettin Paşa’yı canlandırırken, Engin Altan Düzyatan ise Oruç Reis karakterini canlandıracak. Önceki gün de Barbaros dizisinden ilk kare geldi. Peki Barbaros ne zaman başlayacak TRT1 hangi gün yayınlanacak?

Barbaros'un senaryosunu Cüneyt Aysan, Ozan Aksungur ve Oğuz Ayaz yazacak. Yönetmen koltuğunda ise Taylan Biraderler oturacak. Öte yandan dizinin cast çalışmaları da hala devam ediyor.

Barbaros dizisi yayın tarihi belli oldu?

Henüz konuyla ilgili net bir açıklama gelmese de Barbaros dizisinin ocak ayında başlaması planlanıyor. Yayın günü de belli olmayan Barbaros dizisi tahminlerimize göre çarşamba akşamları yayınlanabilir.

İşte Barbaros dizisinden ilk kare:Barbaros Hayrettin Paşa gerçekte kimdir? Tarihteki yeri

Kaptan-ı Derya lakaplı ve dünyaya nam salmış Barbaros Hayrettin Paşa, Osman devletinin deniz donanmasında olduğu dönem içerisinde Akdeniz'de Osmanlı egemenliğini pekiştirdi, Sakallarının kızıl olmasından dolayı "Barbaros" lakabı İtalyanca "Kızılsakal" verildi. Akdeniz'de Osmanlı egemenliğini pekiştirdi, öyle ki bu deniz bazı tarihçilerce bir "Türk Gölü" olarak anıldı. Osmanlı'nın Deniz politikasına ve Tersane-i Amire´ye nizam verdi.

Hayreddin Paşa'nın asıl adı Hızır'dı (Hızır Reis). Ona Hayreddin adını, "dinin hayırlısı" anlamına gelmekte olup Osmanlı Devletine yaptığı hizmetinden dolayı Padişah Kanuni Sultan Süleyman verdi. Avrupalılar ağabeyi Oruç Reis'e kızıla çalan sakalı yüzünden Barbarossa adını vermişlerdi, Oruç Reis'in ölmesinin ardından küçük kardeşi Hızır için kullanılan bu isim, Türkçeye Barbaros olarak geçti.