Baristan ne demek?

Günümüzde kahve tüketiminin yaygınlaşması ile birlikte baristan sözcüğü dilimize dahil oldu. Peki, baristan kime denir? Barista eğitimi nasıl alınır?

Gündem 28.06.2021 - 02:10 28.06.2021 - 02:12 Berkay Keskin

Barista ve garson arasındaki fark nedir? Barista maaşları ne kadar? İşte detaylar..

Kahve kültürü ve tüketiminin artmasıyla birlikte yeni meslek dalları ortaya çıkmaya başladı. Kahve zincirlerinin yaygın hale gelmesi kahve kültürünü destekler konuma geldi. İtalya, dünyada en çok kahve tüketen ülke ünvanına sahip bulunuyor. Barista kelimesinin kökeni de İtalyancaya dayanıyor. Alkollü veya alkolsüz tüm içecekleri kapsayacak şekilde kullanılıyor. Ülkemizde ise barista kelimesi kahve hazırlayan ve servis eden kişilerle sınırlı tutuluyor. Alkollü içecekleri hazırlayan kişilere barmen diye hitap ediliyor. Garson ve baristan arasındaki temel fark hazırlama sürecine dayanıyor. Espresso bazlı kahve çeşitlerini hazırlayabilmek için uzmanlık gerekiyor. Baristanlar, kahve çekirdekleri arasındaki farkları bilmek zorundadır. Kahve makinesinin temizliğinden kullanımına kadar alanında profesyonelleşmesi beklenmektedir. Baristan, üst düzey personel konumunda değerlendirilir. Kahve alanındaki uzmanlık seviyesine göre maaşı belirlenmektedir. Baristan, sadece sıcak kahveleri hazırlamakla sınırlı kalmaz. Yaz ayları için soğuk kahveler hazırlaması gerekir. Kahve çekirdekleri ile uyumlu şurupları bilmesi gerekmektedir. Kahve hazırlık aşamasında süt ve su dengesini sağlaması gerekir. Latte art olarak bilinen kahve sanatına hakim olması uzmanlık seviyesini göstermektedir. Köpüğün üzerine kahve ile yapılan desenlere latte art denilmektedir. Yetenekli ve metoda hakim baristanlar sırf latte art çalışmaları için tercih edilebilir. 

Baristan eğitimi nasıl alınır?

Kahve zincirleri iş başvurusunu kabul ettiği personellerine eğitim vermektedir. Son yıllarda yaygınlaşan butik kahve dükkanları da baristan eğitimi sunmaktadır. Belediyeler ve özel kurslar aracılığıyla eğitim alınabilir. Profesyonel bir baristan sayılabilmek için sertifika gereklidir. Baristan eğitimlerinde el yeteneği güçlü kişiler başarılı olabilir. Kahve tarihi ve kültürüyle ilgili bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Tat alma bozukluğu olan kişilerin baristan olması mümkün değildir.
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@