Her dediği olay yaratan Ekonomist Selçuk Geçer yeni bir iddia ile gündem yarattı. Ünlü isim dolar kurunun 21 TL'ye çıkacağı tarihi açıkladı.

Global piyasalarda en az ülkemiz iç piyasaları kadar karmaşık bir durumda bu durum geleceği tahmin etmek konusunda büyük bir karışıklığa sebep oluyor. Buna doları örnek gösterebiliriz. Kimi uzmanlar sert müdahaleler sonucunda doların düşebileceğini savunurlarken kimi uzmanlar ise doların önüne çıkan bütün barajları yıkarak ilerlemesinin hiçbir şekilde durdurulamayacağını ve doların çok daha yükseleceğini iddia ediyorlar.

İş bankası ve 2 bankadan duyuru! Başvuru yapanlara müjdeler geldi! İş bankası ve 2 bankadan duyuru! Başvuru yapanlara müjdeler geldi!

Bu olumsuz senaryoyu savunan uzmanlar buna sebep olarak Ukrayna Rusya savaşının giderek büyümesini, Avrupa’nın da bir ekonomik olarak zor günler geçirmesini ve Amerika’da enflasyon oranlarının yüksek seyretmesini gösteriyorlar. Dünyada bu denli sert ekonomik rüzgarlar eserken doların daha da sert yükselişler yapabileceğini ekliyorlar.  Selçuk Geçer’in yaptığı tahminler birçok dönemde doğru çıkınca şimdilerde herkes Geçer’in yeni tahminlerini takibe başladı. 

Bütçe Açığı Var

Doların artışının olumsuzluklarından bahseden uzmanlar bu durumun bütçe açığını daha da büyüttüğünü söylüyorlar. İthal edilen ürünlerinin fiyatlarının yükselmesine karşın Türk Lirasının her geçen gün daha fazla değer kaybetmesinin bütçe açığını büyüteceğini ve bu durumun gelecekte iç piyasaları zor durumlara sokacağını belirten uzmanlar bu durumun önlenmesi için köklü tedbirler alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Merkez bankasının yaptığı baskılayıcı hamlelerin global ekonominin bu kadar kötü olduğu bir durumda işe yaramayacağını söyleyen uzmanlar bu baskılama hamlelerinin olumlu etkinin aksine olumsuz etki yaptığını ve dolar rezervlerinin düşmesine neden olduğunu söylüyorlar. 

Enflasyon Yükseliyor 

Ülkemizde ki fiyat artışının artık en düşük maaşla çalışan işçiden en yüksek maaşla çalışan yöneticiye kadar herkesi etkilediğini belirten uzmanlar bu durumun çok daha vahim bir hal alabileceğini söylüyorlar. Asgari ücrette yapılan artışların kısa sürede dolara yenik düştüğünü ve maaşların yeniden yoksulluk sınırının altına indiğini belirten ekonomi uzmanları doların yükselişinin ekonomiyi çok daha kötü etkileyeceğini ve doların 21 TL’nin üzerine çıkması durumunda özellikle dar gelirli kesimin çok zor günler yaşayabileceğini belirtiyorlar. Bu tahminlerin ne kadarının tutacağı bilinmez fakat uzmanların yaptığı tahminlere bakacak olursak bir süre daha ekonomik olarak zorlanabileceğimizi söyleyebiliriz.