Başvuran Vatandaşlarımıza 700 Türk lirasından Fazla Destek Ödemesi Veriliyor! Düzenli Olarak Her Ay Alabilirsiniz!

Başvuran vatandaşlarımıza 700 Türk lirasına varan ödemeler yapılacak. Fakat birçok vatandaşın haberi yok! Çok az vatandaşımızın bildiği ödemeler için başvurular tekrar başladı.

Gündem 12.06.2021 - 11:05 12.06.2021 - 11:06 Berkay Keskin

Devletten de kurumlardan peş peşe konu hakkında açıklamalar gelmişti. Başvuru yapan yaşlı vatandaşlarımız bu ödemelerden her ay düzenli olarak yararlanabiliyor. Devlet tarafından verilen destek ödemelerinden biri olan bu maddi yardımlarla vatandaşlarımız rahat ediyor. 65 yaş üstü vatandaşlarımız her ay aldıkları bu devlet desteğine ise düzenli şekilde enflasyon zammı geliyor. 2021 yılında da yine devlet desteklerine zam gelecek. Müracaat koşulları ise açıklandı. Devletten 65 yaş maaşı alan vatandaşlarımız ilgilendiriyor!

Sosyal devlet olmanın gerekliklerinden biri olarak devletimiz salgın döneminde de maddi ve manevi destek vermeyi sürdürüyor. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza verilen en büyük maddi desteklerden biri de yaşlı aylıkları. Yaşlılık aylıkları 65 yaş üstü olan ve sosyal güvencesi olmayan her vatandaşımıza veriliyor. Üstelik bu ödemeler her yıl enflasyon zammı da almakta. 65 yaşını tamamlamamış ve emeklilik hakkı kazanmadıysanız bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

KİMLER ALABİLİR?

65 yaşını tamamlamamış ve emeklilik hakkı kazanmamış vatandaşlarımız bu devlet ödemelerin yararlanabilir. Yine destekten yararlanmanın diğer bir ön koşulu da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. 2021 yılı yaşlılık aylığı için aranan diğer başvuru koşulları ise şu şekilde;
-    65 yaşını doldurmak
-    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
-    SSK, Emekli Sandığı ya da BAĞ-KUR prim ödemesi yapmamak ve maaş alıyor olmamak
-    Muhtaçlık sınırının altında gelire sahip olmak
-    Başvuru sahibinin nafaka geliri olmaması 
-    Bakmakla yükümlü olan kimsenin bulunmaması 

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR? 

Başvuru koşullarını sağlayan Türk vatandaşlar ikamet ettikleri bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından başvurularını yapabilirler. Vakıflar genellikle illerdeki valilik, ilçelerdeki ise kaymakamlık bünyesinde bulunur. Başvurular ise şahsen yapılmalıdır. Başvurusunu şahsen yapamayan

vatandaşlarımız vekâletname ile başvurularını yaptırabilirler. 
Aynı zamanda vatandaşlarımız E-devlet üzerinden de başvurularını yapma imkanına sahipler. Başvuru sonrasında devlet tarafından verdiğiniz bilgilerin doğruluğu araştırılır ve hak sahibi görürseniz 65 yaş aylığı bağlanır. 

65 yaş aylığını almaya hak kazanan vatandaşlarımız ilk maaşlarını ikamet ettikleri bölgedeki Ziraat Bankası ya da PTT şubelerinden alabilirler. Daha sonra maaşlarını dileyen vatandaşlar başka bir banka hesabına aktarma şansına sahipler. 

Eskiden üç ayda bir verilen maaşlar şu anda aylık olarak verilmekte. Yani vatandaşlarımız her ay düzenli olarak yaşlılık aylıklarını alabilirler. 

DEVLET DESTEKLERİ DEVAM EDİYOR

Pandemi kapsamında hem devlet hem de belediyeler vatandaşlarımıza sundukları devlet desteklerini arttırdılar. Kaymakamlıklar ve valiliklere yapılacak başvurular sonucunda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız yakacak ve düzenli gıda yardımı alabilirler. Bunun yanı sıra devletin sunduğu maddi destekler de devam ediyor. Pandemi nedeniyle 1000 Türk lirası verilen ödemelere zam yapılarak tekrar başlatıldı. E-devlet üzerinden başvurularını yapan vatandaşlarımız koşulları sağlarlarsa tek seferlik olmak kaydıyla 1100 Türk lirası pandemi desteği alabilirler. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@