Başvurana 5 yıl düzenli yardım ödeniyor! Her ay 1341 TL hesaba yatıyor, şartları taşıyanlar hemen alabiliyor

Devletin hem çalışanları hem de işverenlere desteği sürüyor. Başvuru yapanlara 5 yıl boyunca düzenli destek ödemesi yapılıyor her ay 1.341 TL olarak hesaba geçiyor.

Ekonomi 13.10.2021 - 09:44 13.10.2021 - 09:44 Volkan Arık

Başvurana 5 yıl düzenli yardım ödeniyor! Her ay 1341 TL hesaba yatıyor, şartları taşıyanlar hemen alabiliyor. Devlet tarafından hem çalışanlara hem de işverenlere maddi destek sürüyor. Devlet koruması altında bulunan ve çalışmak isteyen çocukları istihdam eden işyerlerine devlet tarafından teşvik ödemesi yapılıyor. 5 yıl boyunca prim desteği verilirken 2021 yılında yapılan hesaba göre 5 yılın sonunda sağlanan prim desteği tutarı 80 bin liradan fazla oluyor. Peki kimler başvuru yapabilir? başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Devlet, koruma altında bulunan çocukları istihdam eden işyerlerine 5 yıl süreyle 1341 TL aylık destek sağlıyor. Koruma altındaki çocukların istihdamı amacıyla Kamu Kurum ve kuruluşlarında serbest kadro ve pozisyonların toplamının binde biri ayrılıyor. Ancak bunun dışında özel sektörde devlet koruması altında bulunan çocukları istihdam etmek isteyen işverenlere de devlet destek sağlıyor. Bu destekler 5 yıl boyunca sürüyor kamuda istihdam hakkından faydalanamayan koruma altındaki çocuklar Bu sayede hem çalışma Hem de sosyal hayata karışma imkanı buluyor.

basvurana-5-yil-duzenli-yardim-odeniyor-her-ay-1341-tl-hesaba-yatiyor-sartlari-tasiyanlar-hemen-3

HER AY DÜZENLİ OLARAK ÖDENİYOR

Koruma altındaki çocuklara istihdam ve dan işverenlerin 5 yıl boyunca sürecek prim desteği Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden karşılanıyor. Brüt asgari ücretin yüzde 37.5 ne kadar aylık destek ödemesi veriliyor. Prim desteği tutarı 2021 yılında çalışan işçi başına 340 1.56 TL'ye olurken yıllık 16 bin 98.72 TL oluyor. Ve sene boyunca sağlanacak olan toplam prim tutarı ise 80.493 nokta 60 TL'ye ulaşıyor.

basvurana-5-yil-duzenli-yardim-odeniyor-her-ay-1341-tl-hesaba-yatiyor-sartlari-tasiyanlar-hemen-2

PRİM DESTEĞİ ALMANIN ŞARTLARI

Devlet koruması altında bulunan özel sektör işletmelerine devlet tarafından 5 yıl boyunca sağlanan prim desteğini alabilmek için birtakım Şartları yerine getirmek gerekiyor. Aranan şartlar ise işverenin aylık prim ve hizmet belgesinin, muhtasar ve prim hizmet beyannamesine sosyal güvenlik kurumundan yasal süre içerisinde teslim etmesi.

KİMLER İSTİHDAM EDİLEBİLİR?

Devletin sağladığı teşvik kapsamında istihdam edilecek kişilerde aranan koşullar ise şu şekilde;

Devlet tarafından hakkında korumaya da bakım önlemi kararı alınmış olmak.

2 yıl süre içerisinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden faydalanmış olmak.

Reşit olmasına rağmen bu hizmetlerden yararlanmaya devam ediyor olmak.

Daha önce istihdam hakkından faydalanmamış olmak.

İstihdam hakkından faydalansa memuriyet ile ilişkisi kesilmiş olmak.

Devlet memuru olma koşullarını taşımaması sebebiyle kamu kurumlarında istihdamı sağlanmamış olmak.

basvurana-5-yil-duzenli-yardim-odeniyor-her-ay-1341-tl-hesaba-yatiyor-sartlari-tasiyanlar-hemen-1

SOSYAL DESTEK ÖDEMESİ ALANLARI İSTİHDAM EDENLERE DE PRİM DESTEĞİ VAR

Ayrıca Devlet'ten sosyal yardım ödemesi alan vatandaşları istihdam eden işletmelere de bir sene süreyle prim desteği sağlanıyor. 2021 yılında Sosyal Yardım alanları istihdam eden işverenlere sağlanan aylık prim desteği 733.39 TL olarak açıklandı. Ayrıca bu destekten faydalanmak için işçinin kendisinin sosyal yardım almış olması gerekmiyor. İşçinin yaşadığı hane içerisindeki bireylerden birinin sosyal yardım almış olması yeterli oluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@