Başvuranın Borçları Tümden Siliniyor! Son Tarih 31 Ağustos Sakın Kaçırmayın

Başvuru yapanın borçları ana para ve faizler dahil siliniyor! Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan (GİB) yapılandırma müjdesi geldi. TBMM yapılandırma kanunu ile borçlar yapılandırılıyor. Son gün 31 Ağustos.

Ekonomi 24.07.2021 - 13:27 24.07.2021 - 13:27 Orhan Yener

Devletten borçlu vatandaşlara bir müjde daha! TBMM gündemine gelen ve kısa sürede yasalaşan yapılandırma kanunu ile birlikte borçlu vatandaşların tüm borçları siliniyor. Yeni yapılandırma kanunu kapsamında borçların gecikme zammı ve gecikme faizi büyük oranda hatta tamamına yakını siliniyor. Başvuru yapanların borçları tümden silinecek! Borçlu vatandaşlara müjde gibi gelişmenin tüm ayrıntılarını haberimizde sizler için hazırladık. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yapılandırma sürecine ilişkin flaş açıklamayı paylaştı. 

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yapılan açıklama ile TBMM tarafından çıkarılan yeni yapılandırma kanunu çerçevesinde borçlu vatandaşlara tanınan imkanlar ve başvurulara ilişkin genel bilgiler duyuruldu. GİB tarafından paylaşılan "Yapılandırma Kanunu Rehberi" ile siz de borçlarınızdan kurtulabilirsiniz! GİB'in yayınladığı rehber, borçlu vatandaşların nasıl hareket etmeleri gerektiğine ilişkin birçok soru işaretini gideriyor. Borçlu vatandaşların borçları tümden siliniyor!

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI PAYLAŞTI

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından paylaşılan rehbere başkanlığın resmi internet adresinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. SGK prim borcundan trafik cezasına ve daha pek çok vergi borçlarına büyük ödeme kolaylıkları getiren yeni yapılandırma kanunu ile siz de borçlarınızdan kurtulabilirsiniz! 31 Ağustos 2021 tarihine kadar GİB'e başvuru yaparak yapılandırma imkanını kullanabilmektesiniz. Yapılandırma yaparak borçlarınızı öteleyebilir ve sildirebilirsiniz. Yapılandırılmış borçların ilk taksiti Ekim 2021'de ödenmeye başlayacak.

kimlik-kartiyla-ptt-subesine-gidenlere-en-az-1420-tl-veriliyor-basvuru-sarti-var-tarihler-belli-2

Uzunca bir süre TBMM gündeminde kalan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7326 Sayılı Kanun Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin 14 Haziran 2021 tarihli sayısında yayımlandı. 

Gelir İdaresi Başkanlığı da hazırladığı basitleştirilmiş rehber ile yapılandırma konusunda daha kolay ve anlaşılır bir dili tercih ederek vatandaşlara yol gösteriyor. Söz konusu rehberde, Yapılandırma Kanunu ile borçlu vatandaşlara sunulan imkanlar, hangi borçların yapılandırma kapsamına girdiği, vergi ve vergi cezası borçları ile idari para cezalarına dair ödeme kolaylıkları madde madde başlıklar halinde anlatılıyor.

YAPILANDIRMA BAŞVURULARI NASIL VE NEREYE YAPILIR?

Vergi, vergi cezası, idari para cezası (trafik cezası vb.) borçlarınız için yapılandırma başvurularını Gelir İdaresi Başkanlığı'na yapabilirsiniz. Gerek online ortamda "gib.gov.tr" adresinden gerekse Defterdarlıklar ve Maliye Bakanlığı İl-İlçe Müdürlükleri aracılığıyla son tarihe kadar yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

BORÇLAR SİLİNİYOR! SAKIN KAÇIRMAYIN

kimlik-kartiyla-ptt-subesine-gidenlere-en-az-1420-tl-veriliyor-basvuru-sarti-var-tarihler-belli-4

Yapılandırdığınız borç tutarları peşin olarak veya 2 aylık aralıklarla 36 aya kadar ödeme imkanına sahip olursunuz. Peşin olarak yapacağınız ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanacak tutardan yüzde 90'lık indirim yapılır. Trafik ve diğer idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde cezanın aslından da yüzde 25 indirim yapılmaktadır.

Matrah veya vergi artırımı sonucu tahakkuk eden vergilerin tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödenmesi durumunda vergilerde yüzde 10 indirim yapılıyor.

SON BAŞVURU TARİHİ 31 AĞUSTOS 2021

Yapılandırma başvurularında son tarih ise 31 Ağustos 2021 olarak açıklandı. Vatandaşlar yapılandırma imkanı ile borçlarının büyük bir bölümünden kurtulacak, ayrıca getirilen mâkul ödeme planlarıyla kalan borçlarını sıkılmadan ödeme şansı bulabilecek. Ancak 31 Ağustos 2021 sonrasında böyle bir imkan söz konusu olmayacağından en geç 31 Ağustos tarihine kadar söz konusu borçların yapılandırılması gerekiyor. Aksi takdirde borç yapılandırma gerçekleştirilemeyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@