Başvuru için son 10 gün! Tüm borçlar silinecek, faiz indirimi ve ödeme kolaylığı var! İşte son tarih

Başvuru için son 10 gün! Tüm borçlar silinecek, faiz indirimi ve ödeme kolaylığı var! İşte son tarih. Borç yapılandırma işlemlerinde tüm detaylar haberimizde…

Ekonomi 20.09.2021 - 14:27 20.09.2021 - 14:27 Volkan Arık

Başvuru için son 10 gün! Tüm borçlar silinecek, faiz indirimi ve ödeme kolaylığı var! İşte son tarih. Borcu olan milyonlarca vatandaş için son şans. Ağustos ayının sonunda bitmesi beklenen borç yapılandırmada süre 1 ay daha uzatıldı. Yapılandırmalara ilişkin SGK tarafından yeni bir açıklama yapılırken vatandaşların e-Sigorta ve e-devlet üzerinden de başvuru işlemlerini yapabileceği ifade edildi. Ancak borç yapılandırma için başvuru süresi dolmak üzere. 30 Eylül'de sona erecek yapılandırma imkanından faydalanmak için hemen başvuru yapmak gerekiyor.

Devlete vergi, SGK, trafik cezası, KYK borcu olan milyonlarca kişi için borç yapılandırma süreci 30 Nisan 2021'de başlamıştı. Borç yapılandırma Normal şartlarda 31 Ağustos 2021 günü sona eriyordu. Ancak vatandaşlardan gelen yoğun talepler doğrultusunda borç yapılandırma işlemleri 30 Eylül 2021 tarihine kadar uzatıldı. Bu süre içerisinde e-devlet, posta yolu ile başvuru yapan vatandaşların birikmiş borçlarından Faizler siliniyor aynı zamanda taksitle ödeme imkanı veriliyor. SGK'dan bugün yapılan açıklamada 30 Eylül'de borç yapılandırmanın sona ereceği hatırlat alırken e-sigorta ve e-devlet üzerinden yapılandırma işlemlerinin yapılabileceği belirtildi.

BORÇ YAPILANDIRMA KİMLERİ KAPSIYOR?

2021 borç yapılandırma, 30 Nisan 2021'den önceki döneme ait sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik destek primi gibi borçları kapsıyor. Sadece SGK borcu olanlar değil aynı zamanda BAĞ-KUR, Vergi borcu, KYK borcu ve trafik cezası gibi borcu olan vatandaşlar da borçlarını faizsiz yapılandırma imkanı elde ediyor.

basvuru-icin-son-10-gun-tum-borclar-silinecek-faiz-indirimi-ve-odeme-kolayligi-var-iste-son-tari-3

BORÇ YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

Devlete borcu bulunan ve yapılandırma işlemlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar Vergi Dairesi ve SGK’ya ahsen başvuru yaparak yada posta yolu ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Online borç yapılandırma başvurusu yapmak isteyenler interaktif Vergi Dairesi, e devlet ve e-sigorta aracılığı ile başvuru işlemi tamamlayabilir.

basvuru-icin-son-10-gun-tum-borclar-silinecek-faiz-indirimi-ve-odeme-kolayligi-var-iste-son-tari-2

BORÇ YAPILANDIRMA NE ZAMAN BİTİYOR?

Borç yapılandırma işlemleri 30 Eylül 2021 tarihinde sona erecek. Bu süre içerisinde vatandaşlar birikmiş borçlarını yapılandırarak faiz indiriminden faydalanacak, Aynı zamanda borçlarını 18 aya kadar taksitli olarak ödeme şansını elde edecek.

basvuru-icin-son-10-gun-tum-borclar-silinecek-faiz-indirimi-ve-odeme-kolayligi-var-iste-son-tari-1

BORCUNU TOPLU ÖDEYEN FAİZ ÖDEMEYECEK

Sosyal güvenlik kurumuna olan borçlarını faiz indiriminden faydalanarak toplu ödeyen vatandaşlardan herhangi bir faiz alınmayacak. Aynı zamanda vatandaşların birikmiş borçlarında da indirim yapılacak. Niğde Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nail Van borç yapılandırma işlemlerine ilişkin yaptığı açıklamada; "Vatandaşlarımızın, 30 Nisan'dan önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak, prim borçları silinecek. Faaliyetlerine devam edenlerin ise sigortalılıkları 1 Mayıs itibariyle yeniden başlatılacak. Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış GSS sigortalılarının, 30 Kasım tarihine kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek. 2021 Nisan ayı ve öncesine ait GSS prim borcu aslının, 31 Aralık'a kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammı silinecek. Yeniden yapılandırılan alacakların bankalar kanalıyla ödenmesi mümkün olduğu gibi, kredi kartı veya banka kartıyla ödenmesi de mümkün." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@