Başvuru Yapan Herkese Ödeniyor! SGK O Paraları İade Ediyor Sigortalı Çalışanların Dikkatine…

Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru yapan hak sahiplerine bu paraları iade edileceğini açıkladı. Yüz binlerce çalışanı ilgilendiren detaylar haberimizde.

Ekonomi 04.06.2021 - 22:44 04.06.2021 - 22:46 Berkay Keskin

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çifte maaş alan on binlerce kişiyi ilgilendiren yeni bir açıklama geldi. Bu paraları başvuru halinde geri alabileceksiniz! Sosyal Güvenlik kurumundan paranızın iadesini almanız içinse yapmanız gerekenler var. Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların birden fazla işletmede çalışmasını engellemiyor. Kişi eğer iki işyerinde de ayrı ayrı sigorta yaptırdığını bildirmişse ödenen primlerin bir kısmı geri yatırılabilir. Prime temel hasılat kanuna göre üst rakamı aşan primlerin geri iadesi mümkün. Sigortalı çalışan adına ödenmiş bu prim ücretini geri iadesini alabilir. Bunun içinse sigortalı çalışanın yapması gerekenler var.

Sosyal Güvenlik Kurumundan çifte maaş alanları ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Prime esas kazancı hususuna göre vatandaşlar primlerinin geri iadesini alabilir.

Sosyal Güvenlik sistemi nedeniyle vatandaşlara hastalık ve iş gibi durumlarda devlet tarafından ücretsiz destek sunuluyor. Bu yardımlar ise vatandaşların gelirinden kesilmekte. Bireyin primleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatar ve birçok masrafı bu şekilde sağlanır. Sigortalı çalışan vatandaşlarımızın kazandıkları maaşlarına göre belli oranda prim ödemesi yapılırlar. Prim ücreti ise çalışanın maaşı baz alınarak hesaplanır. Prim kesilen ücrete ise literatürde prime esas kazanç denir. Bu durum ise kanunlarla belirlenmiştir. Çalışanın maaşı çok yüksek rakamlar olsa bile prime esas kazanç miktar kanunca belirtilen sınırı aşamaz. Bu tavan ücretin ise aşılmaması gerekiyor. Yaptığı tek işten ücret alan ve prim ödeten vatandaşlar için böyle bir sorun yaşanmıyor. Fakat eğer birey birden fazla ücret alıyorsa tavan sınır aşılabiliyor. SGK tarafından vatandaşların birden fazla iş yerinde çalışmaları engellenmemekte. Bu durumda kişi her iki işyerinde de ayrı ayrı sigortalı olarak gösterilebiliyor. Ödenen primler ise esas kazanç üst sınırı aşıp aşmadığı ödeme boyunca tespit edilemiyor.

Bu durumun ödeme sırasında tespit edilememesi nedeniyle vatandaşın adına yıllarca sınırı aşan ödemeler yapılabiliyor. Miktarlarda genellikle öylece kalıyor. Fakat eğer vatandaşımız Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparsa paranın iadesi durumu ortaya çıkar. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu durum tespit edilmek vatandaşların bizzat kurumlara giderek dilekçe doldurarak başvuru yapmaları ve süreci başlatmaları gerekmektedir. Bu nedenle birçok vatandaş tarafından bu durum bilinmiyor. Birçok vatandaşımız içeride toplu parası olduğu halde farkında olmadığı için yıllarca bu paralarının iadelerini talep etmiyor. Talepler üzerine SGK tarafından durum kontrolü başlatılır. Eğer iş veren tarafından böyle bir prim ücreti yatırıldıysa idesi sağlanır yatırılmadıysa da talep reddedilir. Vatandaşların eğer içeride hakkı olan parası varsa da iki ay içinde toplu para iadesi gerçekleşir.

Yaşlılık aylıkları ve diğer sigorta ücretleri ise primler dikkate alınarak bağlanmakta. Tavan ücretini aşan bu ekstra prim ödemeleri de yaşlılık aylığına bağlanmamakta. Bu nedenle yaşlılık aylığı verilirken de vatandaşlar paralarını geri alamıyor. Toplu para idesini ise sadece yüksek prim ödeyen sigortalı vatandaşların alma hakkı vardır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlardan alınan primlerin aylıklara bağlanmayan kısımları iade edilecektir. Çalışan hissesini alırken ise iş veren para idesi almamaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@