Başvuru Yapan Kişilere 25, 35, 45 Bin TL Hibe Desteği! Ev Sahibi Olacaklara Dev Kolaylık Duyuruldu

Barınma destekleri içerisinde bulunan destek kapsamında evi oturulmayacak düzeyde eski, bakımsız ve sağlıksız olanlara devlet tarafından destek sağlanıyor.

Ekonomi 02.11.2021 - 15:23 02.11.2021 - 15:23 Berkay Keskin

İhtiyaç sahibi olduğunun tespit edilmesi halinde vatandaşların evlerini yenilemeleri ve sağlıklı bir ortamda yaşamlarını sürdürmeleri amacıyla devlet 25 bin, 35 bin ve 45 bin TL'ye kadar karşılıksız destek sunuyor. Peki kimler alabilir? Başvuru nasıl yapılır? Detaylar haberimizde sizlerle...

45 Bin TL'ye kadar ev yapım desteği için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar başvurularını Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gerçekleştireceler. Konut alma gücü bulunmayan dar gelirli vatandaşlara barınma desteği sağlanıyor. Barınma desteği, oturulamayacak düzeyde eski, bakımsız ve sağlıksız konutlarda yaşamını sürdüren muhtaç kişilere evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım desteği, prefabrik ev yapım desteği ve afet çerçevesinde ev eşyası alımı amacıyla ayni veya nakdi olarak gerçekleştirilen desteklerdir. Peki bu desteklere nasıl başvuru yapılır? Başvuru koşulları neler? İşte o soruların yanıtı...

Ev Onarım Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

Devletin barınma yardımları içerisinde betonarme ev desteği, prefabrik ev desteği ve ev tadilat desteği olmak üzere 3 başlık üzerinde maddi destek sağlanmaktadır. İnsanların temel hakları arasında bulunan barınma desteği korunma altına alabilmek adına oluşturulan bu desteğin amacı her vatandaşın temel hakkına ulaşmasını sağlamaktadır. Söz konusu destekten fayadlanmak isteyen kişiler başvurularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden gerçekleştirecek.

Bakanlığın il ve ilçe müdürlükleri aracılığıyla belirtilen kriterlere sahip bulunan vatandaşların başvurularının onay alması halinde prefabrik ev desteği olarak 45 bin TL destek ödemesi gerçekleştirilecek. Peki bu destekten faydalanmak için gereken koşullar neler?

2021 Devlet Desteği Başvuru Koşulları

- Barınma desteğinden faydalanmak için ilk koşul T.C. Vatandaşı olmaktır.
- Bu desteklerin tamamı ihtiyaç sahibi vatandaşlara ödenmektedir.
- Başvuru yapacak vatandaşın 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
- Oturulamayacak düzeyde eski, bakımsız ve sağlıksız konutlarda yaşamını sürdüren muhtaç aileler bu destekten faydalanabilir.
- Aile içerisinde kişi başına düşen gelir ent asgari ücretin 1/3'ünden düşük olmalıdır.
- Ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olmak gerekmektedir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

45.000 TL ev yapım desteği için başvuruda bulunacak ihtiyaç sahipleri başvurularını Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gerçekleştirecekler. Oturulamayacak düzeyde eski, sağlıksız ve bakımsız konutlarda yaşamını sürdüren muhtaç ailelere evlerinin bakım ve onarımı, betonarme ev desteği, prefabrik ev yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak destek gerçekleştirilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@