Sosyal Güvenlik Kurumu Herhangi bir sosyal güvenlik riski olmayan kişilere emekli maaşı bağlamaya başladı. Vefat eden ve sosyal güvenlik kurumuna ya da BAĞ-KUR’a bağlı olarak çalışan yakınlarınızın maaşlarını alma şansınız bulunuyor. Eşini kaybeden dul kadınlar, evlenmemiş kız çocukları ve 18 yaşından küçük erkek çocukları dul ve yetim aylığı alabiliyor. Dul ve yetim aylığı alabilmek için öncelikle gereken şartları taşımak ardından da başvuru yapmak gerekiyor. Birden fazla kişinin maaş üzerinde Hakkı bulunması durumunda ise emekli maaşı paylaştırılıyor. Peki dul ve yetim aylığı için başvurular nasıl yapılır? kimler dul ve yetim aylığı alabilir?

Ülkemizde milyonlarca kişi emekli olabilmek için uzun yıllar boyunca çalışıyor. Ama maalesef ki Herhangi bir işte çalışmayan sosyal güvencesi olmayan kişilerde bulunuyor. Bildiğiniz üzere emeklilik yaşlılık dönemini rahat geçirebilmek çalışmadan maaş alabilmek için çok önemli. Ancak Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan aynı zamanda prim ödemeyen vatandaşlarında emeklilik maaşı alabileceğini biliyor muydunuz? Eğer emekli eşiniz ya da anne veya babanın hayatını kaybetmiş ise onun maaşını sigorta girişiniz olmasa bile alabiliyorsunuz. Çalışmadan emekli olmak için başvuru yapmak yetiyor. Dul ve yetim aylığı olarak bilinen bu maaşlar aynı emekli maaşı gibi her ay düzenli olarak ödeniyor. Elbette dul ve yetim aylığı almanın birtakım şartları da bulunuyor.

basvuru-yapana-emekli-maasi-baglaniyor-sakin-bu-sansi-kacirmayin-2000-tl-duzenli-maas-verilecek--1

DUL VE YETİM AYLIĞI NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenli olarak ödenen dul ve yetim aylığı vefat eden kişinin hak sahiplerine veriliyor. Hanedan bir kişinin emekli olması ile birlikte tüm aile sağlık merkezlerine giderek emekli vatandaş üzerinden muayene olabiliyor. Ama emekli maaşı kişi vefat ettikten sonra belirli kriterlere göre ailesine bağlanıyor. 18 yaşından küçük erkek çocukları virgülü hiç evlenmemiş kız çocukları, vefat eden kişinin eşi bu maaşı alabiliyor. Emekli maaşı üzerinde birden fazla hak sahibi varsa maaş bölünüyor.

basvuru-yapana-emekli-maasi-baglaniyor-sakin-bu-sansi-kacirmayin-2000-tl-duzenli-maas-verilecek-2

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Dul ve yetim aylığı alabilmek için başvuru yapmak gerekiyor. Yaşadığınız ilde bulunan SSK ya da BAĞ-KUR il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de başvuru işlemlerini tamamlamak mümkün. Başvuru yapan vatandaşlardan istenen belgeler ise şu şekilde;

Kimlik araştırma belgesi,

Başvuru dilekçesi,

Ölüm belgesi,

3 adet fotoğraf

18 yaşından küçük erkek çocukları için öğrenci belgesi.

basvuru-yapana-emekli-maasi-baglaniyor-sakin-bu-sansi-kacirmayin-2000-tl-duzenli-maas-verilecek-3

DUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR?

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı fark etmeden bağlanan dul ve yetim aylığı vefat eden kişinin maaşına göre değişiyor. Vefat eden kişinin aldığı son maaş üzerinden hesaplama yapılıyor. Dul ve yetim aylığı hesaplaması şu şekilde oluyor;

Çalışmayan tek eş = %75

Çalışan ya da emekli aylığı alan eş = % 50,

Eş, bir yetim = % 60 – % 30,

Eş, iki yetim = % 50 – % 25, %25,

Sadece Tek yetim = % 50,

İki yetim = % 40, % 40 oranında maaş alabiliyor.