Başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor! Hesaba tam 1,5 yıl boyunca 750-1500 TL arası ödeme yatıyor. Nakit paraya ihtiyacı olan ihtiyaç sahibi olan kişiler için devletin destekleri devam ediyor. Özellikle son dönemlerde yaşanan kentsel dönüşüm sürecinde evlerinden çıkan ve kiraya çıkmak zorunda kalan vatandaşlara devlet kira yardımı ödemesi yapıyor. Kira yardımı için başvurular e-devlet üzerinden kabul ediliyor. Başvuru yapan vatandaşlar gerekli kriterleri karşılamaları durumunda tam bir buçuk yıl boyunca kira desteği alabiliyor. Kira yardımı vatandaşlarının ev durumuna göre 750 ila 1500 TL arasında farklılık gösteriyor. Peki kira yardımı nasıl alınır? Kimler kira yardımı alabilir?

Özellikle beklenen büyük İstanbul depremi öncesinde İstanbul'da büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği başlatıldı. Deprem yönetmeliğine uymayan bölgelerdeki evler tek tek boşaltılıyor ve Kentsel Dönüşüm sürecine giriyor. Bu süreçte vatandaşlarda evlerinden çıkmak ve kirada oturmak zorunda kalıyor. Evlerini bırakıp kiraya çıkan vatandaşlara devletin desteği devam ediyor. Devlet başvuru yapan vatandaşlara kira yardımı ödemesi sağlıyor ve bu ödeme toplamda 1 buçuk yıl boyunca yapılıyor. Kira yardımı 750 ila 1500 TL arasında değişiyor. Peki kira yardımı ödemesi nasıl alınır? Kira yardımı almak için başvuru nasıl yapılır? işte e Devlet kira yardımı başvurusu detayları…

basvurular-e-devlet-uzerinden-yapiliyor-hesaba-tam-15-yil-boyunca-750-1500-tl-arasi-odeme-yatiyo-1

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vatandaşların evi kentsel dönüşüm kapsamına girmesi durumunda kira yardımı veriliyor. Devlet tarafından karşılıksız olarak sağlanan kira yardımı ödemesi için başvurular e-devlet üzerinden ya da belediyeler aracılığı ile yapılabiliyor. Kira yardımı almak isteyen hak sahiplerinin talep edilen belge ve formları hazırladıktan sonra başvuru yapmaları gerekiyor. 18 ay boyunca verilen kira yardımı ödemesi için en yakın belediyeye başvuru yapabilirsiniz.

basvurular-e-devlet-uzerinden-yapiliyor-hesaba-tam-15-yil-boyunca-750-1500-tl-arasi-odeme-yatiyo-2

KİRA YARDIMI İÇİN İSTENEN BELGELER NELER?

Kentsel dönüşüm kira yardımı sırasında bir takım evrak ve belgeler de isteniyor. Kira yardımı başvurusu için istenen belgeler şu şekilde;

Başvuru yapacak olan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,

Tapu kaydı ve tapu fotokopisi,

Kira yardımı için başvuru dilekçesi,

Evin hasar gördüğüne dair rapor,

Hak sahibi olan kişinin ya da Veli'nin Ziraat Bankası hesabı olduğuna dair banka cüzdanı,

Son 3 aylık sürece ait fatura kaydı olduğunu belirleyen belge.

basvurular-e-devlet-uzerinden-yapiliyor-hesaba-tam-15-yil-boyunca-750-1500-tl-arasi-odeme-yatiyo-3

KİMLER KİRA YARDIMI ALABİLİR?

Kentsel dönüşüm için kira yardımı müracaatı yapmak isteyenlerin bir takım özelliklere de sahip olması gerekiyor. Öncelikle kentsel dönüşüm kira yardımı sadece ev sahibi olanlar için veriliyor. Kişilerin ev sahibi olduğunu belgelemeleri için mutlaka tapularını ibraz etmeleri gerekiyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı ile Dar gelirli vatandaşlara verilen kira yardımı aynı şey değil. Dar gelirli vatandaşlar ev kiralarını ödeyemeyecek durumda olmaları halinde fakirlik belgesi ile birlikte başvuru yaparak hem Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan hem de belediyeler aracılığı ile verilen kira desteğinden yararlanabiliyor. Kentsel dönüşümde ise sadece Ev sahipleri kira desteği ödemelerinden faydalanabiliyor.