Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin arasında gerçekleştirilen "sır" görüşme, tüm dünyanın gündeminde.

Dünyaca ünlü yayın kuruluşlarından Financial Times, “Batı hükümetleri alarm verdi”, The Guardian ise “Sır görüşme” manşeti ile hem yaşananları hem de yaşanacakları duyurdu.

Akkuyu Nükleer Santrali krizi ve Suriye’deki iç savaş olmak üzere birçok konuda anlaşmaya vardığı açıklanan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Putin sıradaki siyasi hamle için  tüm dünyanın gündemindeyken, Türkiye'de de başına gelebilecekler dolayısı ile halkın gündemi oldu.

Financial Times, “Batılı hükümetler alarm verdi” derken, Türkiye’ye ekonomik yaptırım tehditlerini “Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD, Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulayabilir. Eğer Rusya ve Türkiye arasındaki enerji işbirliği gerçekleşirse o zaman Rusya yaptırımlarını deldiği için Türkiye de hedef olacaktır.” ifadeleri ile duyurdu.

Financial Times gazetesi Japonlara satıldı - Son Dakika Haberleri

Bu arada Financial Times'ın gerçekleşen görşmenin ardından Batılı yetkililerin “Türkiye’ye yönelik yaptırımlar yakın zamanda gündeme gelebilir” ifadelerini kullandığını öne sürmesi ile Türkiye'de bu yakınlaşmaya muhalif olanları da şimdilik haklı çıkartmış oldu.

Dikkat çeken ise tüm bunlara rağmen, Türkiye’nin en önemli konumunun mülteciler olduğunu belirten Financial Times'ın, Avrupa’ya mülteci akışını Türkiye’nin durdurduğunun altını çizerek, Türkiye'deki mültecilerin demogojik yapısı bozulmaya yüz tutmuş, yoksullaşmanın eşiğine gelmiş Türk halkının arasına bir "pazarlık maşzemesi" olarak da alınmış olduğunu göstermesi oldu.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Kremlin: Putin Erdoğan'ın davetini kabul etti | Rudaw.net

İngiliz The Guardian gazetesi, ise “sır görüşme” dediği Soçi zirvesi için Erdoğan ve Putin görüşmesinin “halka açıklanmayan bir kısmı olduğunu” iddia ederek altını çizmesi ile dikkat çekti.

Aynı zamanda Çeçen lider Ramazan Kadirov’un da görüşmeye katılmasına dikkat çeken The Guardian, “Basına açıklanmayan gizli bir görüşme gerçekleşti. Neler olacağını göreceğiz.” ifadesi ile dikkat topladı.

Politico's journalists are seeking union recognition from its new owner. - The New York Times

Dünya basınından en ilginç satırlar ise “Türkiye öyle bir müttefik ki, sevsen sevilmez, kovsan kovulmaz” şeklinde Amerikan siyaset dergisi Politico'dan geldi.