Bayram göçü, virüs yükünü Anadolu'ya taşıyacak!

Tam kapanma nedeniyle uygulanacak şehirler arası seyahat yasağına yakalanmak istemeyen binlerce vatandaş, büyükşehirlerden köylere ve yazlık beldelere akın etti. Bu göçün büyükşehirlerdeki virüs yükünü Anadolu'ya taşıyacağına değinen uzmanlar, "olabilecek

Sağlık 30.04.2021 - 10:52 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Ramazan ayının kalan kısmıyla birlikte bayramın sonuna kadar uygulanacak 17 günlük tam kapanma, dün akşam saat 19.00 itibarıyla başladı. Şehirlerarası seyahatin yasaklanacağı tam kapanma önlemlerine yakalanmak istemeyen binlerce vatandaş yollar döküldü, trafik kilitlendi. Ramazan bayramını memleketlerinde geçirmek isteyen vatadaşların yasaklar başlamadan önce adeta göçe neden olması üzerine uzmanlar uyarılarda bulundu.

"Bayram ziyaretleri büyük tehlike arz ediyor"

Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre, seyahat yasağına yakalanmamamk için yollara düşen insaların bayramda birçok aile ziyareti gerçekleştireceğini aktaran uzmanlar durumun tehlikesini anlattı. Bayram ziyaretlerinden dolayı büyük şehirlerden gelen kişilerin virüsü ilçelere ve köylere yayacağını kaydeden uzmanlar, köylerin ciddi bir virüs yüküyle karşı karşıya kalacağını söyledi. 

"İngiliz mutasyonu her yere yayılacak"

Bu büyük seyahatin sonuçlarının tahlikeli olacağını kaydeden Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, bu kişilerin büyükşehirlerdeki virüs yükünü ilçelere, yazlık alanlara ve köylere taşıyacağını belirtti. Sokağa çıkma kısıtlamasının bu kişileri durdurmayacına değinen Balık, bayramda yapılacak ev ziyaretleri nedeniyle pozitif vaka sayısının artacağına işaret etti. Ülkedeki hakim virüs türü haline gelen İngiliz mutasyonunun bu yolla tüm Türkiye'ye yayılacağını belirten Prof. Dr. İsmail Balık, maalesef bu durumun önüne geçmek için herhangi bir tedbirin alınamayacağını aktardı.

"Ailesine değer veren bayram ziyareti yapmaz"

İstanbul gibi büyük şehirlerdeki virüsün bu yolla Anadolu'ya yayılacağını kaydeden Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Necmettin Ünal ise göç eden insanların kendilerini izole etmemesi halinde Anadolu'daki virüs yükünün artmasının kaçınılmaz olacağını belirtti. Ailesine değer veren kişilerin bayram ziyareti yapmaması gerektiğini ifade eden Necmettin Ünal, özellikle köyler ve tatil beldelerinin ciddi risk altında olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye'de İngiliz varyantının dışında Hindistan ve Güney Afrika mutasyonunun da tespit edildiğini kaydeden Ünal, "Bu Covid-19 göçü olabilecek en kötü senaryolardan biriydi, maalesef gerçekleşti" yorumunu yaptı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@