Bayram ikramiyeleri yattı mı? 6-7 Mayıs'ta hesaplara geçmeyenler ne yapacak?

Bayram ikramiyeleri 6-7 Mayıs tarihlerinde hesaplarda olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bayram ikramiyelerine yönelik ayrıntıları duyurdu. 

Ekonomi 09.05.2021 - 01:56 09.05.2021 - 01:56 İlan35

Bayram ikramiyelerinin Mayıs ayının birinci haftasında ödeneceği duyurulmuştu. Emekli vatandaşları sevindirecek bir son dakika gelişmesi yaşandı. Bayram ikramiyeleri 6-7 Mayıs tarihlerinde hesaplarda olacak. Konuya ilişkin açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. 

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan Bilgin, SSK emeklilerine yönelik bayram ikramiyelerinin 6 Mayıs Perşembe günü yatırılacağını duyurdu. Bilgin, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik bayram ikramiyelerinin ise 7 Mayıs Cuma günü yatırılacağını ifade etti. Emeklilere yatırılacak olan toplam bayram ikramiyesi miktarını da açıklayan Bilgin, söz konusu miktarın 12,3 milyar TL olacağını kaydetti. 

Bayram ikramiyeleri ne kadar oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bayram ikramiyelerinin Mayıs ayının birinci haftasında yatırılacağını bildirmişti. Bu sene bayram ikramiyelerine enflasyon oranında zam getirildi. Böylece bayram ikramiyeleri 1.100 TL'ye çıkarıldı. Bayram ikramiyeleri daha önce 1.000 TL olarak hesaplara geçiyordu. Ramazan Bayramı'mda 1.000 TL ikramiye alan emekliler, Kurban Bayramı'nda da aynı şekilde 1.000 TL ikramiye alıyordu. Yani emekli vatandaşların hesaplarına bir sene içerisinde toplam 2.000 TL bayram ikramiyesi yatırılıyordu. Bundan sonra emeklilere Ramazan Bayramı'nda 1.000 TL ve Kurban Bayramı'nda da 1.000 TL bayram ikramiyesi verilecek. 

1.000 TL artı enflasyon!

Erdoğan, bayram ikramiyelerinin 1.500 TL'ye çıkarılacağına dair iddialara verdiği yanıtta, bayram ikramiyelerinin 1.000 TL artı enflasyon şeklinde belirleneceğini söylemişti. Enflasyonun büyük ihtimalle 85 olacağını dile getiren Erdoğan, bunu 100'e tamamlayacaklarını ifade etmişti. Erdoğan, bayram ikramiyelerinin 1.100 TL'ye çıkarılmasına yönelik kararın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile duyurulacağını dile getirmişti. Bayram ikramiyelerinin 1.100 TL olarak hesaplandığına dikkat çekerek, söz konusu ikramiyelerin Ramazan Bayramı'ndan önce hesaplarda olacağını aktarmıştı. 

Bayram ikramiyesini kimler alıyor?

Bayram ikramiyesi; SGK'dan (Sosyal Güvenlik Kurumu) ölüm aylığı alan kişilere, malullük aylığı alan kişilere, vazife malullüğü alan kişilere, yaşlılık aylığı alan kişilere ve emekli aylığı alan kişilere veriliyor. Aynı zamanda ölüm geliri alan kişilere ve sürekli iş göremezlik geliri alan kişilere de bayram ikramiyesi ödeniyor. Bunun dışında terör eylemleri nedeniyle zarar gören siviller ile söz konusu sivillerin hak sahipleri, şampiyon olan sporcular, güvenlik korucuları, muharip gaziler, şehit yakınları ve gazileri de bayram ikramiyesinden faydalanabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@