İhtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza devlet tarafından para desteği gerçekleştiriliyor. Başvuru yapanlara 5 bin TL ödeme yapılıyor. 5 bin liralık bu destekten faydalanmak isteyen kişilerin yazılı olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. e-Devlet kapısından veya internet adresi üzerinden başvuru gerçekleştirilmiyor. Peki başvuru nasıl yapılır? Bu destekten faydalanmak için gereken koşullar neler? Detaylar haberimizde sizlerle...

Ev inşaa edene, faturasını ödeyemeyene, eşya alana nakit para desteği sağlanıyor. Evine tadilat gerçekleştirmesi gerekirken maddi durumu yetersiz kalan vatandaşlar 40 bin liraya kadar para desteği alabiliyor. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Devletten son destek ödemeleri! Son gün geldi çattı. Başvuru yapana anında 5000 TL nakit para desteği. Elektrik faturasını ödemekte güçlük yaşayan vatandaşlarımız için ise 120 TL'lik para desteği gerçekleştiriliyor. Devlet tarafından sağlanan destekler kapsamında pek çok sayıda ödeme vatandaşlarımıza yapılıyor. Bu destek ve destek öedmeleriin bazıları özel şartlarda, sağlık durumları çerçevesinde bazıları ise kişilerin gelir durumları ile ilgili olarak ödenmektedir. Bu destekler ihtiyaç sahiplerinin içinde bulundukları durumlardan en az mağduriyetle ayrılmaları adına ödeniyor. 

Barınma Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

Dar gelirli vatandaşların evini yapması, onarması ve eşya alma konusunda da devlet tarafından destek sağlanıyor. Prefabrik ev yapımında 30 bin TL, betonarme ev yapımında ise 40 bin TL destek sağlanıyor. Ev onarımına 20 bin TL destek verilirken, 5 bin lira da ev eşyası desteği olarak ödeniyor.

Barınma destekleri ihtiyaç sahibi olan kişilerin barınma ihtiyaçlarının giderilmesi adına Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan desteklerden bir tanesidir. Barınma destekleri 4 ana başlıktan oluşuyor. Bu 4 ana başlık;

- Betonarme Ev Yardım Desteği
- Prefabrik Ev Yardım Desteği
- Ev Bakım Onarım Tadilat Yardımı
- Eşya Parası Yardımı

Eşya Yardım Parası Nedir ve Nasıl Alınır?

Sağlıksız düzeyde kötü olan evlerde yaşamını sürdüren ihtiyaç sahiplerinin yaşam alanlarının güzelleştirilmesi ve sağlıklı bir hale getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu destek ödemelerinden bir tanesidir. Eşya destek parası yalnızca maddi durumu kötü olan kişilere ödeniyor. Bu ödemeleri almak için sağlanması gereken bazı koşullar bulunuyor. 

Eşya Yardımı Başvuru Koşulları Neler? Nasıl Başvuru Yapılır?

Eşya yardımı parası alacak vatandaşların Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen başvuru koşulları iki aşamadan oluşmaktadır. Birincisi başvuru yapacak olan kişilerin genel durumu ikincisi ise gelir koşuludur. Aile Bakanlığı'nın belirlediği en önemli şart aile gelir koşulu olmaktadır. Aylık hane geliri belirli bir düzeyin altında bulunan kişiler Eşya Yardım Desteği için başvuruda bulunabilirler. Bu koşul kişi başına düşen hane gelirinin asgari ücretin 3'te 1'inden az olmasıdır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı olan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ev eşyası desteğini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerçekleştirmektedir. İhtiyaç sahipleri ev eşyası yardımı başvurularını buradan gerçekleştirecekler. Başvurular için kişiler önce bulundukları ilçelerdeki kaymakamlığa müracaat edecekler. Ardından burada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ulaşacak ve bu vakıflar üzerinden dilekçe ile başvurularını tamamlayacaklar.

Kronik Hastalara Elektrik Desteği Veriliyor! Nasıl Alınır?

Kronik rahatsızlığı sebebiyle cihaza bağlı olarak yaşamını sürdüren hastaların aylık elektrik faturasının 200 TL'ye kadar olan kısmını devlet karşılıyor. Bu vatandaşlarımızın elektrik borcu mevcutsa tek seferlik olarak siliniyor. 

Hastalık Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

Muhtaç halde olduğu belirlenen tüberküloz ve SSPE hastalığını taşıyan kişiler bu destekten faydalanabiliyor. Bu kişilere düzenli olarak aylık 1.700 TL ödeme veriliyor. Ayrıca silikozis hastalığı sebebiyle meslekte kazanma gücünüzü en az oranında kaybeden kişilere de ödeme yapılıyor. Hafif silikozis aylığı 1.400 TL, orta silikozis aylığı 1.600 TL, ağır silikosiz aylığı 1.900 TL olarak ödeniyor.